MZ i Simson
Simson SR1 & SR2 N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!


Join the forum, it's quick and easy

MZ i Simson
Simson SR1 & SR2 N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!
MZ i Simson
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Simson SR1 & SR2

+3
grishitu
Nedko_vn
simsonSR2
7 posters

Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Simson SR1 & SR2

Писане  simsonSR2 Вто 11 Авг 2009, 00:21

Малко инфо от мен за тия два много близки помежду си модела.
Мопед Симсон СР1 е предназначен за един човек с лек багаж. Развива максимална скорост до 40 км/ч на втора скорост и 15 км/ч на първа скорост. Двигателят на мопеда е едноцилиндров двутактов,с работен обем 47,6 куб.см. Диаметърът на цилиндъра е 38 мм,а ходът на буталото е 42 мм. Компресионното отношение е 1:6. Мощност при 5000 оборота в минута 1,5 к.с. Разход - 1,4-1,6 л бензин на 100 км,като му е необходима бензинова смес с масло 4%. Поради високото компресионно отношение и големите обороти на двигателя се употребява студена свещ с топлинно число 225. Разстоянието между полюсите на свещта трябва да бъде 0,4 мм. Същото разстояние от 0,4 мм трябва да се поддържа и между контактите на прекъсвача.
Пускането на двигателя в ход става чрез педали велосипеден тип. За разлика от класическото изпълнение,при мопедите СР1 и СР2 смяната на двете скорости става чрез въртящата се лява ръчка на кормилната тръба,а с дясната се дава газ. Точното място на първа и втора скорост и неутралното положение са маркирани на кормилната тръба. Включването и изключването от на скоростите може да се извършва само при изключен съединител, което предпазва от повреждане скоростните зъбни колела.
Спирането на мопеда се извършва с предната (ръчна) спирачка,която се намира отдясно на кормилната тръба,и със задната (крачна) спирачка,която се командва чрез въртене на педалите назад. Спирането на двигателя става чрез прекъсване на тока с високото напрежение в свещта, като се завърти контактния ключ наляво.
Мопед Симсон СР2 е следващия модел в производството на завода,като на външен вид доста прилича на СР1, като се отличава от него с това, че е по-нисък и по-удобен и е снабден със спирачки с широки барабани. Компресионното отношение е повишено на 1:7. Разновидност на СР2 е СР2Е. Разликата в тях се състои в окачването, като при СР2Е вместо гумени тампони на предната вилка са монтирани пружини,и вилката е леко усилена от по-ранната версия СР2. Малко повече интересни факти имам за него.
През 1957 г. в ГДР започва производството на усъвършенствания вариант на широко известните мопеди Симсон под названието СР2. Освен външното обновяване, основната конструктивна разлика на модела е наличието на новия компактен двигател Райнметал РХ ІІ. Той е с работен обем 47,6 куб.см и диаметър и ход на буталото съответно 38 на 42 мм.
През есента на 1957 г., само няколко месеца след началото на производството мопедът е подложен на серия тестове, отразени от експерта по мотоциклетни констукции Валтер Гроспит. Ето какво пише той в една своя специална коренспонденция до в-к "Авто-Мото" от Берлин:
"От няколко месеца в ГДР се произвежда подобрения модел мопед СР2 от ВЕБ Симсон. Той стана необходим ежедневен помощник на мнозина мотолюбители. Обаче за да се докажат неговите качества и възможности,преди известно време той трябваше да бъде изпробван. От склада бе взет един модел без избор, като по този начин трябваше да се потвърди качеството на серийното производство".
Основната задача в теста е мопедът да измине 1200 км за 4 дни,като 200 от тях са през планинските пътища на Тюрингия, а още над 400 км трябваше да се изминат без спиране между Зул и Берлин. В началото на изпитанията километражът на малкия Симсон показва 2 км. Първите 500 км са изминати със средна скорост около 30 км/ч, като за целта е избран почти равния аутобан между Зул и Берлин. По време на този преход стрелката на километража стои почти фиксирана на 40 км/ч (с изключение на няколкото изкачвания). За цялото това разстояние в двигателят не са регистрирани никакви повреди или смущения, дори прекомерно прегряване. Разстоянието е изминато за десет часа, като точно регистрираната в случая средна скорост се равнява на 36,6 км/ч.
През следващите три дни са изминати още 840 км, но с по-ниска средна скорост, което се е получило единствено поради преумората на изпитателя. Така след повече от 1200 км. не е регистрирана повреда, като 90% от разстоянието е съпътствано с подаването на пълна газ.
В дните на теста времето в Източна Германия е необичайно горещо, като на места температурата достигат 35 градуса на сянка. Въпреки това обаче двигателят не показва признаци дори за малко по-високо прегряване от допустимото и остава все така безшумен.
Съвсем естествено разбира се има и някои задачи в теста, които не са по силите на скромния 50-кубиков мопед. Така например по някои от по-стръмните отсечки на планинското шосе в Тюрингия симсонът е избутван по пътя от мотоциклетиста.
Интересно е да се отбележи,че част от избраната тестова отсечка в планината съвпада с маршрута на четиридневното международно мотоциклетно състезание, организирано по-рано същата година. Именно това е и най-тежкият участък от изпитанието, който по време на надпреварата се оказва непосилен дори и за мощните състезателни мотоциклети.
Констукцията на Симсон СР2 действително се оказва толкова успешна, че много от основните му агрегати залягат и в конструкцията на неговите наследници. Така например само година след премиерата на СР2, фирмената фабрика в Зул представя нов нодел мопед, обозначен като КР50 , чийто двигател е идентичен с този на СР2, но като цяло е с по-модерна, аеродинамична външност и частично закрито задно колело. За него малко по-късно ще ви дам инфо. А ето ги коментираните моторчета:
Simson SR1
Simson SR1 & SR2 Sr1Simson SR1 & SR2 Simson_SR1
Simson SR2 Simson SR1 & SR2 Img_0001
Simson SR1 & SR2 SimsonSimson SR1 & SR2 Simson_sr2
simsonSR2
simsonSR2
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 203
Points : 290
Reputation : 27
Join date : 10.08.2009
Age : 39

http://social-motors.forumotion.com/forum.htm

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  Nedko_vn Вто 11 Авг 2009, 16:39

Много интересна статия. Дай и за по новите модели.
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  grishitu Чет 10 Дек 2009, 14:50

имам един въпрос, та той е, има ли някои на които да му работят светлините на симсона и как ги е вързал?
като махна капака има една клема на която има 2 болтчета, а към нея доколкото виждам отиват 3 кабела. до извода които стигнах е че и двете са "+", кое за какво е? ако е възможно кякои да ми щракне една снимка и да ми обясни кое как е вързано, че съслаците непрощават на нищо гризът на ред.
благодаря предварително.

grishitu

Брой мнения : 11
Points : 11
Reputation : 0
Join date : 24.09.2009

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty + совия кабел отива в ключа на фара и от там дава на ключа къси/дълги, клаксон и габарит, а и стоп машинка - това е схемата https://2img.net/r/ihimizer/img145/4351/1767333776.jpg

Писане  Леонид Кушев Сря 31 Мар 2010, 16:58

grishitu написа:имам един въпрос, та той е, има ли някои на които да му работят светлините на симсона и как ги е вързал?
като махна капака има една клема на която има 2 болтчета, а към нея доколкото виждам отиват 3 кабела. до извода които стигнах е че и двете са "+", кое за какво е? ако е възможно кякои да ми щракне една снимка и да ми обясни кое как е вързано, че съслаците непрощават на нищо гризът на ред.
благодаря предварително.

+ совия кабел отива в ключа на фара и от там дава на ключа къси/дълги, клаксон и габарит, а и стоп машинка - това е схемата https://2img.net/r/ihimizer/img145/4351/1767333776.jpg

Леонид Кушев

Брой мнения : 5
Points : 9
Reputation : 0
Join date : 09.03.2010

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  sabin Пет 09 Юли 2010, 01:48

Дано не прозвучи като заяждане, но как ще светне отделно габарита и стопа като имаме един кабел и една крушка? С една светлина!!! :roll:

sabin

Брой мнения : 6
Points : 8
Reputation : 0
Join date : 26.06.2010

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  Nedko_vn Пет 09 Юли 2010, 02:48

Просто няма такива "екстри" като стоп-светлина, предна габаритна светлина, само фар. Не случайно, мотористите са изучавали знаците подавани с ръце, в това число и знак за спиране icon_wink
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  Леонид Кушев Пет 09 Юли 2010, 13:15

Говорим за Симсон SR 2 и КR 51, някои от тях имат и стоп светлина, поне единия от моите има. Кабела от предната клема отива в ключа и дава ток на светлините - фар и габарит, взема се маса от фара например, както е оригинално и от ключа отива кабел към задната клема, говорим за двете като се отвори десния капак на двигателя. Този кабел е да гаси, един вид "дава на късо" и мотора угасва/ другия начин да го угасиш е да извадиш лулата на свеща :shock: . Между другото имам 3 Симсона SR 2 и 2 KR 51 - 59, 62,63 та се понаучих. А и едно MZ 125/2 1957г. Мисля да попродам нещо от тях, ако има интерес обадете се.

Леонид Кушев

Брой мнения : 5
Points : 9
Reputation : 0
Join date : 09.03.2010

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  Nedko_vn Пет 09 Юли 2010, 17:19

Леонид Кушев написа:Мисля да попродам нещо от тях, ако има интерес обадете се.

Има раздел за покупко-продажби. Покажи какво продаваш. Може да има заинтересовани.
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  kokopopo Пон 20 Юни 2011, 22:45

Здравейте, казвам се Николай и случайно попаднах на този форум. Синята моторетка от снимката е моя. В момента я ремонтирам основно, но годината, когато е правена снимката я разглобих, но поради стечение на обстоятелствата я сглобявам чак сека. Проблемът ми е, че съм забравил как беше сглобен двигателя. Търсих из форума за схема на двигателя, но не намерих за този модел. Моля, ако имате такава да ме насочите към линк. Предполагам, че ще имам още доста въпроси. Един от тях е къде да купувам части в София. Следващите мои постове ще бъдат в правилния раздел.
kokopopo
kokopopo

Брой мнения : 6
Points : 11
Reputation : 1
Join date : 20.06.2011

http://www.3dvizia.dir.bg

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  MZ ES Вто 21 Юни 2011, 13:03

А на коя снимка е моторетката? Знаеш ли немски? Има един немски форум ,в който много добре е описано сглобяването точно на този модел двигател. Има и подробен снимков материал, но е добре да знаеш езика, защото в текста са описани някои тънкости.
MZ ES
MZ ES
Редовен потребител
Редовен потребител

Брой мнения : 183
Points : 218
Reputation : 11
Join date : 26.08.2009

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  kokopopo Вто 21 Юни 2011, 13:25

Синята моторетка с бялата каска отзад от началото на темата е моята. Дори не помня как е попаднала в нет-а. Немски не знам, но мога да пробвам с google преводач. Все пак, ако има някъде схема ще бъде добре.
kokopopo
kokopopo

Брой мнения : 6
Points : 11
Reputation : 1
Join date : 20.06.2011

http://www.3dvizia.dir.bg

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  MZ ES Вто 21 Юни 2011, 17:01

Ето темата за сглобяване на двигател на СР2. Ако имаш въпроси,питай.

http://www.ddrmoped.de/forum/index.php?showtopic=9155
MZ ES
MZ ES
Редовен потребител
Редовен потребител

Брой мнения : 183
Points : 218
Reputation : 11
Join date : 26.08.2009

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  kokopopo Вто 21 Юни 2011, 19:10

Много благодаря. Мисля, че ще свърши работа. Когато стана готов с моторетката ще пратя снимки. При интерес мога да кача снимки от сега.
kokopopo
kokopopo

Брой мнения : 6
Points : 11
Reputation : 1
Join date : 20.06.2011

http://www.3dvizia.dir.bg

Върнете се в началото Go down

Simson SR1 & SR2 Empty Re: Simson SR1 & SR2

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите