MZ i Simson

Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!

Как да проследим инсталацията по запалването?

Предишната тема Следващата тема Go down

Как да проследим инсталацията по запалването?

Писане  Pecata on Съб 23 Юни 2012, 15:29

Привет колеги,

Моторът е Симсон С51 с чукче и наковалня.
Работеше добре, но след като загрее започваше да прекъсва. Реших да сменя кондензатора и бобината. Поръчах си - кондензатор за 5лв и българска бобина 12V. Попринцип нямах опасения, че ще има проблем, защото инсталацията си беше ОК. Стъпките по смяната ми бяха следните:
- Бобината е под резервоара. Просто я свалих и подмених. Имах съмнение относно това дали се замасява на 15 или на 1. По схемите ми масата е свързана на 15. Ако съм ги объркал в началото дали е било проблем?
- Свалих маховика. Подмених кондензатора и отново стегнах отгоре трите жици /от бобината, до чукчето и тази към ключа/.
И всичко трябваше да е ОК, но ток до свещта нямаше. Учудих се и започнах да свалям какво ли не и да проверявам. Неуспешно. Пробвах и със старата бобина, не става. Старият кондензатор при демонтажа се счупи.

Колеги моля помогнете как стъпка по стъпка да проследя цялата инсталацията от бобината до свещта? Как процедирате вие? Как стъпка по стъпка да намеря проблема като започна от началото?

Благодаря ви предварително.

Pecata
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 77

Върнете се в началото Go down

Re: Как да проследим инсталацията по запалването?

Писане  lachi on Пон 25 Юни 2012, 04:16

Първо виж дали отваря/затваря чукчето и дали са чисти контактите му. Също виж дали някоя клема не е опряла на маса при стягането. За други проверки ще е по-лесно с мултицет. Понякога от претягане кондензатора превърта и се поврежда.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 953

Писане  Afda on Пон 25 Юни 2012, 19:50

Аз съм за кондензатор.Сменях на колата 2-3 и все работеше на 2 цилиндъра и свалях главата смених гарнитурата не се оправи накрая купих още един кондензатор и взе, че излезе хубав и се оправи ;д

Afda
Потребител
Потребител

Брой мнения : 138

Писане  Pecata on Пон 25 Юни 2012, 23:48

Благодаря ви колеги.
Успях да се справя с проблема по следния начин. Както бях споменал, изгубих отвсякъде следа по тока без значение дали с новите или със старите части. Реших да пробвам за пореден път и като за начало започнах с това да изнеса кондензатора непосредствено до бобината. Реших, че в бъдеще по-лесно ще мога да откривам дефектната част, че дори и на път /няма да се налага да отвивам маховика/. Та свързах трите кабела на плочката по стария начин /оголване и преплитане/ и ги изолирах хубаво с изолирбанд. Монтирах горе кондензатора и преди да свържа всичко както си му е реда... тествах за искра. Е получи се, имаше искра. Не се занимавах да диагностицирам от къде е идвал преди проблема при положение, че частите бяха същите. Явно някъде е имало пропуск по трасето.

Lachi, новият кондензатор също превъртя леко. Засега не виждам проблеми в работата. Превъртането достатъчно ли е да съм сигурен, че няма да работи ОК?

Pecata
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 77

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото