MZ i Simson

Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!

Основен ремонт

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

Re: Основен ремонт

Писане  tsonev on Сря 13 Мар 2013, 04:59

Колеги, разглобихме двигателя, сменихме една от осите (където първа скорост е на самата ос), сложихме коляновия вал и всичко изглеждаше както на снимката (тук е преди ремонта)
http://ft2.fckitupload.com/LMJ/2013-03-04_17.54.56.jpg
Най-лявата ос, където е манивелата, има още една зъбчатка, която я няма на снимката. Не бяхме сигурни как да я сложим, като сглобявахме, и я сложихме както беше преди. Сглобихме, сложихме манивелата и леко я натиснахме - работеше, буталото почна да се движи (не беше сложена главата). Така няколко пъти, та почнахме да слагаме всички части, докато манивелата не отказа (движи се свободно надолу). Като включи на скорост, нищо не го спира, сякаш е на свободна. Смятаме, че проблемът е в точно тази зъбчатка на оста на манивелата - как точно трябва да се сложи - да докосва зъбчатката (голямата) на първа скорост ли? И има ли нещо, което да държи въпросната зъбчатка да не се мести, защото при нас няма
ЕДИТ: Пропуснах да отбележа, че като сглобихме всичко без зъбчатката в ляво, при местене на биелата всички оси се движеха заедно.

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 93

Върнете се в началото Go down

Писане  balkanmaniq on Сря 13 Мар 2013, 14:37

Прав си, че тази зъбчатка, която я няма при теб трябва да е постоянно зацепена на зъбчатката на първа скорост. Тя предава движението от манивелата към буталото-така палиш. Не си спомням как точно се фиксира да не се разхожда по вала, но със сигурност липсващата зъбчатка трябва да е на оста на манивелата и трябва да е постоянно зацепене на зъбчатката на първа скорост.
А това че въртиш на скорост и нищо не го спира-най-вероятно не си бил сложил съединителя и за това не ти се е завъртял коляновия вал. Просто виж дали се върти вала на съединителя, като въртиш пиньона, ако е така-всичко е наред.

balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 225

Писане  Simson_s50 on Сря 13 Мар 2013, 19:09

Колега изгледай това клипче http://www.youtube.com/watch?v=DR1IOC3II_E icon_wink . Така като гледам май си обърнал храповика

Simson_s50
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 434

Писане  bracus on Сря 13 Мар 2013, 19:53

tsonev написа:По колко масло се налива в предните амортисьори?

Налива се по 34см³ хидравлично масло на амортисьор или специалнo масло за вилки Fork Oil.

bracus
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 503

Писане  tsonev on Чет 14 Мар 2013, 00:34

Снощи просто не сме загрели какво е станало. Оказа се, че съединителят е бил натегнат и е бил в положение натиснат и затова манивелата не е сработвала. Като го разхлабихме малко, мотора веднага започна да припалва, но проблемът със скоростите остава, че не са настроени, но това по-късно, при смяната на маслото след разработката. Та, мотора запали, но центровката му се е разбутала и гасне. Също така пуши страшно много, но това си мисля, че е нормално, все пак туко-що беше сглобен и в цилиндъра има масло, което трябва да изгори разбира се. като поработи малко започна да намалява пушека. Сега трябва настройка на запалването, но ние не можем да я направим - ще потърся специалист. Благодаря за бързите отговори!

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  tsonev on Пет 15 Мар 2013, 23:35

Колеги аз съм Дърт моторист баща съм на Цонев младши На 49г. съм и преди 33г си купих Симсон нов тогава много доволен бях.Сега сина ми си купи ама като съм забравил как се прави центровка та да ви питам. Защо разстоянието на чукчето ми е много голямо към 1 мм. се отваря? има ли чалъм да се отваря както е дадено 0.4мм. и как да стане? Как не го развивах и въртях и предварение и закъснение все отваря много?Помагайте!!!

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  balkanmaniq on Съб 16 Мар 2013, 02:22

1. Буталото се слага в ГМТ и там се настройва разтоянието между чукчето и наковалнята да е 0,4мм. Това става чрез оттягане на болтчето, което държи наковалнята за плочката и съответното преместване. Задължително се затяга отново!

2. Оттягат се двата болта, който държат плочката за картера и се напасват белезите на плочката и картерите.

Готов си!

balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Писане  tsonev on Съб 16 Мар 2013, 03:26

Да, ама не става, колега. Мотора не иска да запали. Ако му скимне, запалва, държи 3-4 хиляди оборота поне, пуши като кюмбе при силен вятър, идва му на ума и угасва, после свещта е мокра и черна, а е правена центровка и бутан карбуратор. За информация - преди ремонта също беше настроен и всичко беше наред - палеше чакмак, палех си го седнал дори. Държеше си обороти (от време на време загасваше, но много рядко). А сега - куп проблеми, не мога да ги оправя - не иска да запали като хората, мени си оборотите, като угася бензина от карбуратора започва да прелива, което преди го нямаше, а карбуратора не беше разглобяван.

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  unibasic on Съб 16 Мар 2013, 03:34

Колега ,поне на мен ми замирисва на скъсана или неправолно,сложена гарнитура на двигателните картери..
виж дали маслото което си го сипал дали си е на същото ниво или е намаляло.

unibasic
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 210

Писане  balkanmaniq on Съб 16 Мар 2013, 04:15

Колега, това с преливането от карбуратора не е добре-отвори му чашката и виж някой боклук да не е застанал на клапанчето и то да не затваря. Другия вариант е да ти е високо нивото и за това да прелива, тогава се настройва поплавака. С тази мокра свещ и преливащ карбуратор най-вероятно се дави.
Направи центровка както трябва, настрой карбуратора, провери дали ти е силна и синя искрата, да няма хлабави връзки и оголени кабели, ако тогава пак имаш проблем е някоя гарнитура или някой семеринг. Но с твойте симптоми просто го дави, а това се поправя от поплавака.

balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Писане  tsonev on Съб 16 Мар 2013, 04:30

Днес го разглобих, нивото е перфектно. Не знам защо почва да прелива. Нямам оголени кабели, искрата е синя. Центровката е правена както е описано в темата, но мотора не иска да заработи нормално.

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  unibasic on Съб 16 Мар 2013, 05:29

Kазвам го от опит,не от знание ..може да прелива моя карбуратор също,преливаше но бях сложил ,старата гарнитура на картера .и взимаше масло от картера през гарнитурата която уплатнява коляновия вал С51 то се мажи от маслото в бензина не от картерното такова.Незнам от къде връща през карба,но прелива направо от фланеца кадето се слага ,гумичката за филтъра :) ,Дано греша и не се налага да цепиш двигхателя пак ..

unibasic
Пристрастен
Пристрастен

Писане  Петър Пейков on Съб 16 Мар 2013, 16:22

Колега unibasic имаш в предвид, че от картера/цилиндъра се връща горивна смес с трансмисионно масло към карбуратора и затова прелива ли? Извинявай ако не съм те разбрал правилно, но ако си искал да кажеш това ми звучи несериозно няма как да се случи това нещо освен ако фазите не са тотааално объркани... icon_wink

Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 952

http://www.shiroka-laka.com/

Писане  unibasic on Съб 16 Мар 2013, 17:49

Не незнам от къде,просто връща ..невероятно но факт тече от карбуратора масло и бензин :) неами ...при издухана гарнитура кадето уплатнява на коляновиа вал.неможе да се форсира пуши като колата ми загряла при 90 градуса hihihihi ,не даржи обороти двигатела ,загрява ..туй ми бяха признаците докато не я смених с нова..От там всичко се оправи..при него може да е друг проблема ..Поздрави :)
П.П -Течеше само когато го бях "напънал" ,понеже му се бях ядосал смених му всичко лагери семеринки,сегменти и се опитах да му искарам буталото през аспуха..тогава течеше през карба..горкия двигател ....

unibasic
Пристрастен
Пристрастен

Писане  tsonev on Пон 18 Мар 2013, 00:14

Според мен възможностите са две:
1. Както ми каза колегата икстрийм райдър в скайп - да е заминал семеринг и да гори масло за скорости.
2. Аз си мисля, че може би има проблем в карбуратора и дава много гориво и двигателя се дави и пуши заради това (влиза много двутактово масло). Не съм сигурен дали може това да е причина, но това си е мое мнение като начинаещ.

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  tsonev on Чет 21 Мар 2013, 01:11

Сложих нова игла, смених семеринга на коляновия вал и мотора запали. Coool Обаче не държи обороти и няма мощност (отново казвам, че е с чисто ново бутало). Предполагам че центровката куца?

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  Simson_s50 on Чет 21 Мар 2013, 01:56

Нормално отначало да няма много мощност все пак е с ново бутало покай го малко напрай разработката и ще се оправи ! icon_wink

Simson_s50
Почетен член
Почетен член

Писане  tsonev on Чет 21 Мар 2013, 02:41

И аз така знам, колега. Все още ме притеснява маслото обаче. В момента сложихме по-малко (около 250 вместо 400мл.) И не съм сигурен дали изобщо стигат до семеринга за да знам дали пропуска. Утре вероятно ще долеем малко и тогава ще се види дали семерингът е решил проблема.

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  Simson_s50 on Чет 21 Мар 2013, 04:42

Наливаш масло докато не текне от пробката няма значение колко ще му налееш icon_wink ей така едно момче си затегна скоростната кутия наливай 500-600мл ако трябва и повече :) icon_wink

Simson_s50
Почетен член
Почетен член

Писане  tsonev on Чет 21 Мар 2013, 04:54

Имам две пробки. Едната е горе на съединителя, другата е долу, предполагам е долната, защото пише Control oil на нея. Като го купих излизаше от горната масло дори

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  power56 on Чет 21 Мар 2013, 05:19

Отвиваш тази на която пише контройл ойл и наливаш , докато не протече от нея (мотора трябва да е прав) :) Изчакаите го малко да се разработи и ще видите разликата . Успех и това с връщането в карба направо ми хареса hihihihi hihihihi hihihihi hihihihi hihihihi аз такава машина дето да връща не съм виждал, ако е много горивната смес и не е центрован карбуратура или центровката тя си излиза през ауспуха не изгоряла , и като иде там бензина се изпарява след време и остава само маслото, и сега като е запален и центрован и всичко си изгаря и маслото ,което е останало в кривката и ауспуха изгаря заедно с тази изгоряла смес и затова повече пуши(най-простото обяснение за мен ), когато пуши е добре , не се безпокоите , след известно време ще спре да пуши , успех ! :)

power56
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 469

Писане  tsonev on Чет 21 Мар 2013, 06:19

Ами понеже влизаше масло в цилиндъра и махнахме ауспуха и първото запалване и разходка по улицата беше без ауспух. Пушек много. След 1 минута спря да пуши. Като сложихме ауспуха пак почна, но къде къде по-малко от преди. Наистина се надявам да съм решил проблема и да мога спокойно да тръгна да разработя двигателя.

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  tsonev on Чет 21 Мар 2013, 19:19

Снощи като запали и се продуха маслото всичко беше добре. Пали лесно (е не е както преди, но свещта ми не струва, в това съм сигурен). Като подам съвсем малко газ работи без да угасва (мисля си, че са му ниски оборотите, но не успях да ги направя от карбуратора). Като навъртя масура се забавя и после вдига обороти и в по-високите обороти няма никакво забавяне. Като карам с ниска скорост, няма никаква мощност, като набере малко изведнъж му идва мощността и дръпва стабилно. Като го държа в оборот, има и мощност, като паднат оборотите няма, пък ако оставя без газ, угасва.

ЕДИТ: Така, долях масло, мотора запали. Почна се мъчение с центровката. Има два белега - единият е долу в дясно и е доста голям, но изглежда сякаш е драскан от човек с отвертка да речем. В ляво, близо до линията, с която подравнявам маховика, има също отбелязано. Преместихме го до лявата резка (което е преместване с 5-6 милиметра) Мотора запали от първо ритане. Нямаше забавяне, веднага наемаше. После бащата реши, че може още по-добре и го разбута.. Върнахме го, мотора пак запали, имаше малко забавяне, но приемливо. Отидох да покарам, според мен набира прилично, но в ниските пак няма мощност. Аз съм лек и с мен наема що годе, ама като седне бащата, който е с 20-25кг по-тежък и с него не иска да нема, а преди с 2ма наемаше нагоре. Но както спомена колегата по-горе, това вероятно е от факта, че не е разработен все още моторът

tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Писане  drifty on Сря 01 Май 2013, 17:03

Така, пак съм аз, но с друг акаунт. Както е и да. Имам проблем с мотора.
Първо, онзи ден ме остави на пътя късно вечерта - както върви угасва. Помислих си че не му стига бензин, изчаквам малко но не пали. Свалям свещ (NGK B8HS), завивам я отново, дори без да я чистя и пали с първото ритане. Първият път, когато направих това, мотора мина 1км и отново спря. След това повече от 200 метра не можеше да мине и угасваше. Цилиндъра е много топъл, но първото угасване го направи едва 250-300 метра след като тръгнах да се прибирам, а мотора беше стоял на сянка поне 3 часа преди това и не знам дали е от загряването. Прибраха ме с въже и вчера седнах да прегледам мотора. Първото, което направих, беше да проверя маслото и открих, че от пробката не излиза абсолютно нищо. Странно, защото двигателя не капе отдолу, не мисля и, че гори масло, защото не пуши. Забелязах обаче, че под карбуратора се образува зелена локва, а маслото, което слагам в скоростите е зелено и не знам как се появява там. Долях масло и реших да запаля да видя като не е пален 2 дни дали ще заработи. Но уви, мотора изобщо не иска да запали. Сложих друга свещ, с която палеше по-лесно, но пък не вървеше. При първото ритане имаше наченки на запалване и после нищо. Играх си играх си и реших да бутам центровка. Нагласих го много добре, дори аз се учудих, че работеше толкова добре и палеше безпроблемно. Свеща обаче беше мокра, развих болтчето отзад на карбуратора (16н1) И мотора заработи много добре, стоеше си запален, дори го оставих да поработи 2-3 минути пред нас и не угасва. Форсира се много, дори в ниските обороти, има осезаемо повече мощност от преди, дори в ниските обороти не се мъчи. Но все още загрява твърде бързо, какви може да са причините за загряването, и защо както върви много добре, така спира (угасва по абсолютно същия начин, по-който симсон угасва, когато му свърши бензин). Извинявам се за твърде дългия пост и благодаря на колегите, които евентуално ще го прочетат :) Поздрави от Търново!

drifty
Редовен потребител
Редовен потребител

Брой мнения : 192

Писане  Simson_s50 on Сря 01 Май 2013, 17:17

ако си му сменял бутало и сегменти нормално е да загрява повечко а и в тея жеги ...... cenzura А за угасването за мене е само че го прегряваш . Имал ли си случаи когато караш на 3-та мотора да умалява и да си променя звука на самия двигател . ?

Simson_s50
Почетен член
Почетен член

Писане  Sponsored content Today at 14:06

Sponsored content

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото