MZ i Simson
Шлайф на цилиндър S51 Enduro N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!


Join the forum, it's quick and easy

MZ i Simson
Шлайф на цилиндър S51 Enduro N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!
MZ i Simson
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Шлайф на цилиндър S51 Enduro

+4
DaKi4
extreme_rider
tsonev
milan_gl
8 posters

Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  milan_gl Вто 12 Мар 2013, 00:30

Здравейте колеги . С някой от по старичките даже може и да сме бръмчали заедно едно време с други пък да сме спали заедно ??? Не се шашкайте hihihihi Имам на впред вид под козирката на трафопоста пред мототехника Варна . Ама това е дълга история ! Та така по темата . След 30 г. отново съм горд претежател на изделие на IFA Motors от заветната серия S51 Enduro . Да ама след толкова време се налага отново да влизам в час за това и онова по моторетката . А сега по въпроса ? Моторетката е чакмак - пали с поглед . Форсира се та чак вади сегметите през ауспуха . Подрънква това и онова и има поне 2 метра черна тел за закрепване на някой детайли по ходовата част , жила и т.н. Това е белият кахър . На вървеж се набира като Жигули до 60-65 км/ч . Да обаче при насукан масур до край след 1-1,5 км глъхне както е на скорост и забива муцуната . Това го прави редовно и само когато за момент отнема гаста и пак я подам . Понякога направо спира и докато не се охлади няма палене няма припаткване . Кофти номер . Таман издухам някои мадами легнал с краката на багажника и то ХОП ! Забива муцуната в канафката . Голям резил ! Zasramen Веднага му правя секцио на място да не е задрало ама не е ! Буталото има значително износване по полите но няма следи от задиране . Плачи за ново горкото . Цилиндъра е полиран и без следи и ръбчета на горният край . Компресия не съм мерил още ама явно има какво да се желае . Сигментите добре лягат в каналите макар че опита ми подсказва че вече са заминали . Карба N161 , явно менкан , му смених всички карантии на ред без смукач - не можах да го развия , някакъв ключ 11 и превърта . Та съм се ориентирал да му престържа цилиндъра направо на 42 мм макар че операцията струва във Варна Кортех 30 лв и отделно бутало комплект още толкова . Въпросът ми към вас е ? Някой стъргал ли е от 38 на 42 мм направо стандартен цилиндър ? И няма ли опастност да отънее много ризата и да прегрява в последствие . Втори въпрос ? Тези китове 60см2 на по ~100 лв не са ли направо по-добра алтернатива ? И колко ли ще искарат ? В тях , глава , влиза ли или само комплект бутало с цилиндър ? Защото ако мина през Кортех на шлайф ще трябва и главата да я отнемам по 2мм радиално а за сега още нямам на идея как ще го направя .
milan_gl
milan_gl
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 67
Points : 75
Reputation : 0
Join date : 06.03.2013
Age : 54

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  tsonev Вто 12 Мар 2013, 00:47

Колега, аз също в момента сменям бутало, шлайфан цилиндър взех днес и сигменти. Та, купих бутало 41,50 милиметра, отидох на шлайфист, каза ми, че няма проблем и ще стане, но остават 2мм в цилиндъра, тоест с 42мм ще остане 1,5мм, което си мисля, че е малко, но пък там няма голямо натоварване. Та моя мотор при предишен собственик е разстърган нараво до бутало S60 и мотора не е правил проблеми - върви си нормално. Може би ще прегрява по-бързо, но все още не съм го изкарвал на по-дълъг път. На мен лично шлайфа ми е 25лв, буталото ми е 14. Съветвам те да направиш същото, но с бутало 42мм също мисля, че ще върви симсонката без да има проблеми
tsonev
tsonev
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 93
Points : 101
Reputation : 2
Join date : 02.02.2013
Age : 29

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  extreme_rider Вто 12 Мар 2013, 00:50

Колега на повече от 40 не ти препоръчвам да стържеш малко е опасничко... за прегряване едва ли ще имаш проблеми, защото цилиндъра си остава същата отдаваща площ. Помисли малко да го згъстиш, че вървеж няма да изкараш само с шлайф! Кит 60 кубика.... ми то си е 50 кубиков цилиндър с бутало 40 ли беше 41 ли беше не помня, ама чудеса не очаквай, дисекцията може пак да я правиш в трънака до пътя hihihihi помисли за промяна на начина на каране или както аз му викам мутреене - лекичко с малко газ да те виждат максимално много хора Hmmm
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  milan_gl Вто 12 Мар 2013, 02:15

Колегата се изказва като родител ! Не прави така че страшно ? Не му е майката във вървенето а в това че забива муцуната симсона и не може да се кара така . Един по сериозен баир и край . И когато си с щайгите на стъпенките хич не ти се прави "дисекция" на полето . А общо взето такова му е бъдещето на моето Симсонче освен ако синът ми на 15 не отлепи глава от РС-то и да реши да палува . Факта е че е за ремонт ДВГ е неуспорим без да му меря елипсата само като му наблюдавам на око износването по буталото и как режат сигментите . Във Варна обаче не шлайфат на по-малко от 40мм така че за това отивам на 60см2 както отбеляза правилно другият младеж на d=41 мм нормал размер(неточност от моя срана в предният ми пост) . Имам само две оферти за шлаф на такава малка дупка като едната ми звучи несериозно а другата именно на Кортех звучи професионално . Мацката по телефона му говори за хонинг и т.н. в цената от 30 лв . Само не мога да преценя дали един кит направо на 60см2 няма да е по-добрата оферта . Защото нали заводски (предполагам Тайван) цилиндър има някой повърхностни обработки като циментации а пък шлайфаният си е шлайфан . Голо желязо било то и с хонинг ! Кое от двете ще изкара по-дълго ?
milan_gl
milan_gl
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 67
Points : 75
Reputation : 0
Join date : 06.03.2013
Age : 54

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  extreme_rider Вто 12 Мар 2013, 03:28

Немския чугун ще изкара бая още годинки, няма база за сравнение, къде е Тайван къде е Германия Hmmm Обикновено цилиндрите с чугунена втулка се правят от 1 парче без повърхностни закалки или циментации, а се осланя на издържливостта на чугуна, като според мен швабите ще подберат със сигурност в пъти по-добър материал от тайванците!
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  milan_gl Вто 12 Мар 2013, 04:01

Това е вече по същество ! И моите предвиждания бяха в тази насока . Сега ако има някой младеж да каже за колко хилки км. стапя един кит 60см2 Made in Taiwan чисто с образователна цел ??? icon_wink
milan_gl
milan_gl
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 67
Points : 75
Reputation : 0
Join date : 06.03.2013
Age : 54

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  DaKi4 Вто 12 Мар 2013, 14:27

Зависи от начина на каране.. Един приятел стопи един такъв цилиндър за няма 1000 км, а даде към 150 лева за него ако не се лъжа. Пада едната зегерка която държи буталния болт и се разхожда вътре в цилиндъра - той даже не я е чул. После биелния лагер почва да се разпада и парчетата му задират в цилиндъра и мотора тотално спира. Ако го беше чул навреме можеше и да бъде спасен без ново бутало и шлайф.
П.С. : Много пари ти искат за един шлайф на цилиндър.
DaKi4
DaKi4
Потребител
Потребител

Брой мнения : 130
Points : 154
Reputation : 12
Join date : 28.08.2009
Age : 28

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  balkanmaniq Вто 12 Мар 2013, 15:14

По мой сметки най-голямото бутало, което се продава за S51, прави обема на цилиндъра 59 куб. см. И според мен това са си 60 кубика и не е нужно да даваш пари за измислен Тайвански кит с неизвестен живот. А цилиндъра няма никакви покрития, той си е предвиден да се шлайфа(ремонтира), а щом продават и толкова големи бутала значи цилиндъра е способен да ги издържи.
Единствения проблем, който ще имаш е, че няма да има следваш ремонт на цилиндъра и ако ти се наложи трябва да сменяш цилиндъра!
balkanmaniq
balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 225
Points : 253
Reputation : 11
Join date : 17.06.2010
Age : 28

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  Interface Пет 15 Мар 2013, 00:18

До 41,5 размер бутало си разстъргвате без грижи. Единственото тайванско по мотора ти след това ще е буталото (евтиния вариант - 14 лева комплекта), въпреки че твоето за 30 лева едва ли ще е от тайванските. icon_wink

P.S. Сега се сетих нещо - имах подобен проблем със забиване на муцуната - просто маркучето за бензина отказваше да достави необходимото количество при навита докрай газ. Ето как можеш да провериш - в момента в който забие муцуната (ако е прозрачен маркуча, разбира се) поглеждаш дали се пълни с бензин. Ако видиш балончета въздух, "пътуващи" нагоре към резервоара, просто сложи по-широк маркуч. При мен проблема се оправи. :)
Interface
Interface
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 267
Points : 311
Reputation : 3
Join date : 26.02.2010
Age : 30

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  Петър Пейков Пет 15 Мар 2013, 00:31

В Пазарджик буталото което се предлага срещу 14лв. е с Унгарски произход, производител е "Berta". Произвеждат бутала от 30 до 300мм. за голяма част от мотопедите, мотоциклетите и автомобилите, според мен имат задоволително качество и подобно бутало е подходящо за нашите непрофесионални цели. icon_wink
Петър Пейков
Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 953
Points : 1055
Reputation : 97
Join date : 20.03.2011
Age : 28

http://www.shiroka-laka.com/

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  Interface Пет 15 Мар 2013, 02:23

Възможно е, аз с очите си видях на кутийката надписът "Произход: Тайван". Явно в Търново буталата са по-скапани от пазарджишките Zasramen
Interface
Interface
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 267
Points : 311
Reputation : 3
Join date : 26.02.2010
Age : 30

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  milan_gl Пон 18 Мар 2013, 14:37

Супер отговори . Ще се стържи цилиндъра но преди това трябва да му сваля точно d на цилиндъра и да му взема бутало . http://www.avto-moto83.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=456&category_id=35&option=com_virtuemart&Itemid=71 по всяка вероятност . Обаче на този размер сигурно ще се наложи и главата да се отнема с 2 мм по радиус . Който е правил такава операция да внесе малко светлина по въпроса как се прави . Предполагам че ще трябва да му струговам една ос по резбата на свеща за да може се качи на струг тази глава . Иначе как ще я захапи патронника ? За това ме блазни мисълта за КИТ 60 мм2 със всичките му предубеждения . За един час с готов КИТ и машинката ще е събрана .
milan_gl
milan_gl
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 67
Points : 75
Reputation : 0
Join date : 06.03.2013
Age : 54

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  Петър Пейков Пон 18 Мар 2013, 21:36

Главата се лекува по следния начин- прави се дорник и се навива на мястото на свещта, а дорника се захваща на патронника и от там нататък вече ти хващат горивната камера по периферията и си готов. icon_wink
Петър Пейков
Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 953
Points : 1055
Reputation : 97
Join date : 20.03.2011
Age : 28

http://www.shiroka-laka.com/

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  motoperko Вто 19 Мар 2013, 01:53

Преди време "варяхме" буталата в съд ( канче) с вода.Аз го слагах на отоплителната ни печка и с дни си "къкреше" ..Целта- буталото ставаше яко и неподатливо на "дупка" .Термично се балансираше от тази процедура .

motoperko
Потребител
Потребител

Брой мнения : 102
Points : 117
Reputation : 11
Join date : 23.01.2013

Върнете се в началото Go down

Шлайф на цилиндър S51 Enduro Empty Re: Шлайф на цилиндър S51 Enduro

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите