MZ i Simson

Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!

Разбити лагери или нещо друго ?

Предишната тема Следващата тема Go down

Разбити лагери или нещо друго ?

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Нед 10 Авг 2014, 19:42

Здравейте! Онзи ден открих един проблем, който най-вероятно е от доста време.Става въпрос за MZ 150 TS, точно като сменях жилото за съединителя, реших да видя дали ротора има някакви луфтове- оказа се, че има :@ . Луфта е само нагоре- надолу, на ляво и на дясно няма никакъв луфт(което за мен е странно).Мотора отдавна прекъсва когато двигателя е студен( не може да се изфорсира над 3000 хиляди оборота), което се дължи точно на този луфт най-вероятно(чукчето прави по-голям отвор, или по- малък- зависи). В движение няма абсолютно никакви проблеми, мотора си се реже идеално(това си го обяснявам с това, че като е на скорост мотора, върху коляновия вал, съответно и върху лагерите се осъществява някакво натоварване, и луфта намаля).Интересно е, че като загрее мотора е като часовник, и на  място и в движение си се реже.Лично аз не мога да усетя някакви излишни шумове в двигателя.Един майстор ми каза,че можело самото гнездо на лагерите или само на този от към динамото да е уголемен малко,каза също,че можело и от оста на вала да е този луфт.

Направо се чудя какво да правя, тези лагери са нови, сменяни са преди около 1000- 1200 км, не ми се вярва да издържат толкова малко. hihihihi 
Дали ще му стане нещо, ако за сега карам така, защото луфта е съвсем  малко?

Моля, помагайте !  thankyou  предварително

Модератор: Не е нужно да пишеш с различни цветове и големина на шрифта, за да си зададеш въпроса!

Последната промяна е направена от МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД на Вто 12 Авг 2014, 02:01; мнението е било променяно общо 1 път

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 345

Върнете се в началото Go down

Re: Разбити лагери или нещо друго ?

Писане  spongi on Нед 10 Авг 2014, 22:13

По всяка вероятност луфта за който говориш е в самият ротор, на мен ми прилича на износен конус в който ляга шийката на вала. Ако е от лагерите луфт ще имаш на всякъде на където мръднеш ротора. Колкото до прекъсването на двигателя на студено ще е от реглажа на карбуратора, а оборотите както от реглажа на карбуратора, така и от предварението което му е малко. п.п. Ако сменяш лагери слагай обикновени а не бързооборотни. Бързооборотните имат фабричен луфт който при високите обороти загряват и така луфта им се уплътнява от разширяването на материала. Нали не си с такива лагери ?

spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 753

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Пон 11 Авг 2014, 02:48

Не съм с такива, в магазина ми казаха, че често взимат такива лагери за такива машини, имах предвид, че не са ми от тези по 2лв бройката(малко по-скъпи са).Даже този в магазина го познавам,той има Етз 150, и няма как да ми даде лагери,които не са хубави.Но и аз мисля, че не  е от лагерите(дано  hihihihi ).По-скоро е другаде проблема.А не мога да го разбера това ,,износен конус в който ляга шийката на вала.''. Той ротора си е стегнат добре, как може само самия ротор да се мърда?
А за оборотите не мисля, че не е от карба,защото когато е студен двигателя- включвам на първа скорост с натиснат съединител, тогава не прекъсва въобще. Тоест като е на скорост, на място не прекъсва.Само при първото стартиране на двигателя прекъсва.След като включа веднъж на скорост прекъсване вече няма. icon_wink

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Писане  spongi on Пон 11 Авг 2014, 03:21

Под износен конус на ротора имам в предвид това, че по някога конуса се разбива от лошо поставяне и малко стягане на болта от страх да не бъде прекалено натегнат. Ако имаш друг ротор пробвай с него дали този луфт ще го има, ако го няма значи съм прав, ако все още така както си го описал, означава, че проблема е някъде около лагерите, но със сигурност си чувал как вият износените лагери ??????

spongi
Почетен член
Почетен член

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Пон 11 Авг 2014, 03:38

Разбрах какво имаш в предвид.Имам друг ротор, така и така май ще го свалям, за да видя какво става и защо прави такива мизерии.Да, чувал съм как вият износени лагери. Като пробвам утре ще пиша какво е станало. Благодаря за бързото отзоваване. icon_wink

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Писане  bracus on Пон 11 Авг 2014, 06:51

spongi написа:По всяка вероятност луфта за който говориш е в самият ротор, на мен ми прилича на износен конус в който ляга шийката на вала. Ако е от лагерите луфт ще имаш на всякъде на където мръднеш ротора. Колкото до прекъсването на двигателя на студено ще е от реглажа на карбуратора, а оборотите както от реглажа на карбуратора, така и от предварението което му е малко. п.п. Ако сменяш лагери слагай обикновени а не бързооборотни. Бързооборотните имат фабричен луфт който при високите обороти загряват и така луфта им се уплътнява от разширяването на материала. Нали не си с такива лагери ?  

Колега ако под "бързооборотни лагери" имаш предвид лагер с клас C3 или C4 съвсем не е така. Лагерите от класа "C" са с повишена хлабина и едно от приложенията им е точно за двутактовите машини. Това е така защото при загряване достигат нормална хлабина и не се наблюдава такова износване в сравнение с обикновените лагери. Хлабината не е такава, че да я усетиш на ръка. Тя си е заводско изчислена в порядъка на стотни.

bracus
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 503

Писане  spongi on Пон 11 Авг 2014, 13:53

Колега bracus, споделям неща които са ми минали през главата или съм видял по мотори на мои приятели, а колкото до класовете бързооборотни лагери - тях не ги разбирам. Знам само, че ги слагат на двутактови машини които достигат над 10-12 000 об./мин. За мен двигателя на МЗ ЕТЗ не е бързооборотен. От произвежданите през онези години двигатели мога да кажа, че бързооборотен е двигателя на ЧЗ 125/250 крос, както и на ЧЗ 500 крос.

spongi
Почетен член
Почетен член

Писане  bracus on Пон 11 Авг 2014, 15:22

Не ме разбра опитвам се да кажа, че лагера става за всякакъв двигател и не бързооборотен, а е с повишена хлабина. Няма значение колко оборота развива, тези лагери са проектирани с цел по малко износване при високи температури.

bracus
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 503

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Вто 12 Авг 2014, 01:49

Колеги, днес си поиграх малко с мотора. hihihihi Свалих статора и като разклатих ротора имаше луфт не само нагоре- надолу, но и навън - навътре( не знам как е карал така до сега). Както и да е, този луфт на навън- навътре го оправих- сложих още една шайба(или както там се казва), която да притиска лагера, и този луфт изчезна.Като махах това капаче, на което стои семеринга започнах да мърдам вала нагоре-надолу, не виждах от къде играе( защото луфта е доста малък).С една остра отверка ударих отгоре и отдолу в гнездото на лагера, с надеждата, че от там играе.Сякаш луфта намаля още повече.Проблема не е в самия ротор.Нямаше какво да правя вече или поне не се сетих.Наредих си всичко.След това покарах около 20 км, след което отново проверих за луфт- беше по-малко от преди,тоест това, с което съм се занимавал май е дало резултат. hihihihi За сега ще си го карам така.
Иначе за това прекъсване дето го споменах също го оправих, но още се чудя защо по-този начин се реши проблема.Слагам каквато и да е свещ- прекъсва, слагам свеща от резачката- мотора си работи добре и в ниски и във високи обороти.Защо с тези малки свещи работи добре?

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Писане  spongi on Вто 12 Авг 2014, 02:47

Защото тези свещи са със по-голямо топлинно число, т.е. работят по-добре при по-висока температура. За моят еМ 72 си купих свещи за трабант от Косер и мотора работи много добре, преди това смених една кофа със свещи с дълга резба за автомобил които след първото каране избиваха.

spongi
Почетен член
Почетен член

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Вто 12 Авг 2014, 02:56

Така е.Ами мисля, че за сега е това, ще си карам така,дано не ми създава проблеми за напред, а вече зимата може и да обърна по- голямо внимание на този луфт. Благодаря за помощта. icon_wink 

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Писане  Sponsored content Today at 07:58

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото