MZ i Simson

Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!

СПОР ?!?

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

СПОР ?!?

Писане  spongi on Пет 11 Юни 2010, 00:24

Колега spongi, аз не съм съвсем съгласен с едно - че с по-голямо предварение гори повече. Ако безнинът е с по-голямо октаново число, то самото качествено гориво позволява голямото предварение. Защо новите коли, които са за по-голям октан харчат по-малко??? Поизясни малко теорията пич. Така и никой не вярва, че ИЖ планета 3 може да гори по-малко от 5/100, ама го прави. При много малко прадварение двигателя развива малка част от мощтността си. Тогава се мъчи и ест гълта яко в баирите. При 98 окт бензин и голямо предварение дали ще е мотор или кола, няма значение сърп и чук ли е се е по-добре.

spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 753

Върнете се в началото Go down

Re: СПОР ?!?

Писане  spongi on Пет 11 Юни 2010, 00:37

Колега Славчев, нямам претенциите,че съм особено вещ в тези обяснения, но мога да кажа да опиташ сам с твоят си мотор. МЗ-ЕТЗ 150 е доста пъргава машина и опитай да я караш с предварение 1.0 мм. и на другия ден с 2.0 мм преди ГМТ с един и същ бензин. Ще ти кажа само, че съм се дърпал с ЕТЗ 251 и при старта скъсах винтила на задната ми гума на старото ми ЕТЗ 250. Това го писах и в друга тема ,но и на двата мотора центровката я бях правил аз, като на 251 беше 2.2 мм а на моя 250 я бях направил 2.8 мм преди ГМТ,само че на свободните обороти гаснеше и му давах постоянно газ да не загасне. На 300 м. отсечка , 251 остана десет метра зад мен. За този който го караше мога да кажа,че е най-безумния моторист който познавам.

spongi
Почетен член
Почетен член

Писане  Nedko_vn on Пет 11 Юни 2010, 00:55

Това някакъв монолог ли е Surprised

Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187

http://bgsimsonimz.forumotion.net

Писане  spongi on Пет 11 Юни 2010, 03:08

Надявам се да не е ! Нека който има мнение по въпроса с предваренията и последващите динамични изменения да изкаже мнение, нали в спора се ражда истината , макар,че за нас българите това не важи, дано не съм прав.

spongi
Почетен член
Почетен член

Писане  lachi on Пет 11 Юни 2010, 04:22

Понеже пълното обяснение е много дълго, ще се опитам да го съкратя.
Скоростта на горене на работната смес зависи от няколко фактора - състав /бедна-богата/, форма на горивната камера, температура на сместта и на стените на горивната камера и др., но е в границите на няколко милисекунди. Затова е необходимо искрата да се подаде малко преди ГМТ за да може когато буталото стигне ГМТ горенето да е завършило в най-малък обем и да натиска буталото с най-голяма сила. Тогава се получава най-голяма мощност и икономичност на двигателя. но понеже буталото се движи с различна скорост при различните обороти, а сместа изгаря за едно и също време се налага и различно предварение. Освен с оборотите то трябва да се съобрази и с факторите, споменати по-горе, също и с натоварването на двигателя, октановото число на бензина. Затова са конструирани центробежния и вакуумния регулатор и октанкоректора, които при съвместната си работа определят динамичното предварение на запалването.
Поради усложняване на конструкцията на мотоциклетните двигатели, производителя е определил едно статично предварение, което е компромисен вариант, но се получава задоволителна работа на двигателя.
На колегата spongi му е гаснел мотора на малки обороти и голям аванс, защото изгорелите газове са действли срещу движещото се към ГМТ бутало при което се получава и детонационно горене, което е много вредно за двигателя.
С две думи по-голям аванс по-голяма мощност, по-икономична работа, стига да не се стигне до детонационно горене.
Това е от мен, поздрави на всички!

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 953

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Нед 17 Окт 2010, 23:37

Колега lachi били ми обяснил малко по ясно какво е това детонационно горене и как се получава че нещо не разбрах

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 345

Писане  petio on Пон 18 Окт 2010, 01:04

Малко извън темата: на моита симсонка от двигатела се чува едно чукане както казва колегата, но не ми се вярва да се получава детонационно горене.

petio
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 206

Писане  petio on Пон 18 Окт 2010, 03:12

На свободен ход най- силно се чува. Като подам гас чукането намалява.

petio
Пристрастен
Пристрастен

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Пон 18 Окт 2010, 03:37

Class 251cc написа:Детонационното горене се получава при висока температура, горивовъздушната смес се самовъзпламенява. Горенето става с много по-голяма скорост, отколкото нормалното горене, породено от искрата. Съответно налягането се увеличава много рязко, температурата също - и буталото и сегментите съответно страдат.

Причините за детонационното горене обикновено са лош бензин с ниско октаново число (самовъзпламенява се при по-ниска температура) или много голям 'аванс', изпреварване на запалването. От тук му викат 'чука ти аванса'. Чува се като чукане на метал в метал, колата работи като дизел. Той всъщност дизела работи точно на същия принцип, за това трака, и са му доста по-яки буталата, сегментите (има повече) и т.н.

Мерси колега за тази информация,а как мога да разбера да ли се получава детонационно горене.Мотора ми е мз 150 тс с предварение 3-3.5мм да ли с това предварение може да се получи детонационно горене

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Писане  petio on Пон 18 Окт 2010, 12:17

Class 251cc написа:
petio написа:На свободен ход най- силно се чува. Като подам гас чукането намалява.
Наи вероятно бутален болт Смъкни цилиндъра и ще разбереш

Преди си мислех че е счупен сегмент и свалях цилиндъра, но всичко си беше ок.

petio
Пристрастен
Пристрастен

Писане  ???? on Пон 18 Окт 2010, 17:45

Петио явно след като смъкнеш цилиндъра нещо не проверяваш както трябва Обясни какво проверяваш и как И това на симсон ли е

????
Гост

Писане  petio on Пон 18 Окт 2010, 20:05

За симсон S51 става на въпрос. Като свалях цилиндъра гледах да няма счупен сегмент, да не се извадила някой зегерка... Когато слагах буталото, буталния болт много трудно го наденах. Коленовия вал ми е на около 6-7000км и съм го карал се с хуваво масло в бензина. Не вярвам да се е износил толко бързо. Също гледах цилиндъра и нямаше никаде надрано. Единствено от дясно на горния ръб на преливния канал има малко отчупено (големината на парчето е около 0,7мм) но това е от преди. Даже бях питал някакав стругар и той ми каза да си карам така. Иначе симсона си има мощност и си работи добре :)

petio
Пристрастен
Пристрастен

Писане  ???? on Вто 19 Окт 2010, 17:31

е сложи си буталния болт с нагряване

????
Гост

Писане  lachi on Сря 20 Окт 2010, 04:56

МАНЧЕСТЕР ЮНАЙТЕД написа:Колега lachi били ми обяснил малко по ясно какво е това детонационно горене и как се получава че нещо не разбрах
Горенето на бензина в двигателя протича по три начина - нормално, детонационно и след самозапалване.
Бензина се състои основно от въглеводороди. При нормално горене на запалената с електрическа искра работна смес се отделя вода, въглеродни окиси и голямо количество топлина. Скоростта на разпространение на фронта на пламъка е около 20-25м/сек. и се извършва за около 0,002-0,003сек.
При детонационно горене сместа пак се запалва от електрическа искра, но изгаря само водорода и фронта на пламъка се разпространява със скорост 1500-2000м/сек, т.е. взривообразно, от където идва името детонация. Въглерода се отделя във вид на сажди и черен пушек. Налягането в цилиндъра нараства двойно, а температурата с 500-1000° С. Затова външния признак за детонация е чукане и прегряване на двигателя. Това чукане е породено от това, че фронта на горенето среща частите на двигателя с удар, хлабините им се обират с удар и се чува чукането, което е известно като "чукане на аванса". Детонацията причинява преки щети на двигателя като прегаряне на буталата и клапаните, разбиване на мотовилковите и основните лагери, счупване на буталата и др.
Склонността на двигателя да работи с детонации зависи от качеството на бензина(октановото число), формата на горивната камера, температурата на двигателя, оборотите на коляновия вал, степента на сгъстяване, положението на дроселовата клапа(шибъра), предварението на запалването и др.
Тук искам да кажа, че съсипването на двигателя при шлайф на главата, с цел да се повиши степента на сгъстяване, става не от самото повишаване степента на сгъстяване, а от породеното от това детонационно горене.
Детонационното горене да НЕ се бърка със самозапалването.
Самозапалване се получава от силно нагрети точки в горивната камера, като изолатора на свещта или нагорещени до червено връхчета на натрупания нагар. То може да започне едновременно с подаване на искрата, или малко преди това и горенето може да протече нормално, без детонации, без външни признаци и не е вредно за двигателя.
Такава работа на двигателя можеше да се види при старите автомобили с карбуратори без електрически жигльор за празен ход, които след продължителна работа с голямо натоварване, продължават да работят след изключване на запалването.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Писане  lachi on Сря 20 Окт 2010, 05:12

Class 251cc написа:е сложи си буталния болт с нагряване
Колега, уточни, че се нагрява буталото, а не буталния болт. icon_wink

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД on Сря 20 Окт 2010, 05:19

lachi написа:
МАНЧЕСТЕР ЮНАЙТЕД написа:Колега lachi били ми обяснил малко по ясно какво е това детонационно горене и как се получава че нещо не разбрах
.
Благодаря ти колега както винаги точен и ясен отговор.При мен не се чува нито чукане нито пак двигателя прегрява така че нямам поводи за претеснение.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Писане  vankata* on Сря 20 Окт 2010, 17:38

МАНЧЕСТЕР ЮНАЙТЕД написа:
lachi написа:
.
Благодаря ти колега както винаги точен и ясен отговор.При мен не се чува нито чукане нито пак двигателя прегрява така че нямам поводи за претеснение.
Детонационното горене не е единствената причина за прегряване на двигателя icon_wink има много причини една ,от които е бедна гориво-въздушна смес icon_wink свеща ако ти е сива си е точно това icon_wink
Искам да попитам по темата, кога има най-голяма мощност двигателя(предполагам е различна за всеки двигател) при промяна на момента на запалване? при възможно най-голямо предварение на запалването ли?
Поздрави!

vankata*
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 273

Писане  Nedko_vn on Сря 20 Окт 2010, 18:48

Спор... а... ОК да поспорим тогава icon_wink Синоним на детонация е взрив, експлозия , избухване и т.н. (за справка - http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F)

lachi написа:Детонационното горене да НЕ се бърка със самозапалването
това по каква причина? Как тогава се нарича самозапалването??? Как тогава работят дизелите???
Ако не са на този принцип, защо тогава имат такива тежки и в пъти по-яки коляно-мотовилкови механизми?
Не е ли срещано явление и самозапалване след подадена искра, т.е. след момента на подаване, ново самозапалване?
Извадка от тук: - http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930081407_1993081407.pdf

"A more important conclusion is that preignition and afterignition are phenomena separate from knocking and must be treated as such. Either of these secondary ignitions may give rise to knocking".

В превод:

"По-важното заключение е че предварителното и вторичното (б.а. - за Бога, не знам дали е подходящата дума) запалване са явления, различни от "чукането" и трябва да бъдат третирани като такива. И двете от тези второстепенни запалвания могат да доведат до "чукане".

За сега ще се огранича само със задаването на въпроси и ефекта които ще последва от тях icon_wink

Nedko_vn
Администратор
Администратор

Писане  petio on Сря 20 Окт 2010, 20:30

Class 251cc написа:е сложи си буталния болт с нагряване
Неми се вярва да е от буталния болт, понеже видях голям зор да го набутам а и зегерките ми са нови.
Та трябва ли да се притеснявам от това чукане или да си карам така Surprised Surprised

п.п. Забравих да ви кажа че и сегментите съм сменил

petio
Пристрастен
Пристрастен

Писане  lachi on Чет 21 Окт 2010, 01:43

Недко, усещам известна доза заядливост в поста ти, но не знам каква е причината!
След като ми задаваш въпроси, съм длъжен да ти отговоря.
1. Отговорих на въпроса на колега, който ме помоли за това и затова съм го цитирал;
2. Сигурно за стотен път ще кажа, че не споря с никого и не знам откъде си го измисляте - не аз съм озаглавил темата, а нейният автор;
3. Относно синонимите на детонация, не ги оспорвам - за справка ""При детонационно горене сместа пак се запалва от електрическа искра, но изгаря само водорода и фронта на пламъка се разпространява със скорост 1500-2000м/сек, т.е. взривообразно, от където идва името детонация. "". Това е цитат от предния ми пост.
4.<< lachi написа: Детонационното горене да НЕ се бърка със самозапалването>> - Това е по причина, че едното е вид процес на горене, а другото е начин на започване на горенето и съм ги описал в предния ми пост.
5. << Как тогава се нарича самозапалването??? >> Ами мисля, че САМОЗАПАЛВАНЕ Surprised
6. << Как тогава работят дизелите??? >> Ако прочетеш внимателно ще разбереш, че говоря за горене на бензина, а не на нафтата. Дизелите работят на принципа на самозапалването, но при тях това се цели и се постига благодарение на нагорещения при сгъстяването въздух. Частите на техните двигатели са по-масивни, защото при тях степента на сгъстяване, налягането в края на сгъстяването и налягането при горенето са около два пъти по-големи отколкото при бензиновите двигатели.
Ето малко инфо за класическите двигатели ( не спортните )

бензинови дизелови

степен на сгъстяване 8 - 10 15 - 22
Т° в края на сгъстяването 450-500°С 550-800°С
налягане в края на сгъстяването 9-14 атм. 35-50 атм.
налягане при горене 30-35 атм. 70-90 атм.

7. Би ли ми обяснил, как << предварителното и вторичното запалване са явления, различни от "чукането" >> и в същото време << трябва да бъдат третирани като такива >> Surprised Surprised

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Писане  Nedko_vn on Чет 21 Окт 2010, 02:03

Заядливост няма, разбира се. Останалото е в полза а форума. Нали така.

Nedko_vn
Администратор
Администратор

Писане  lachi on Чет 21 Окт 2010, 02:11

vankata* написа:
Детонационното горене не е единствената причина за прегряване на двигателя icon_wink има много причини една ,от които е бедна гориво-въздушна смес icon_wink свеща ако ти е сива си е точно това icon_wink
Искам да попитам по темата, кога има най-голяма мощност двигателя(предполагам е различна за всеки двигател) при промяна на момента на запалване? при възможно най-голямо предварение на запалването ли?
Поздрави!
Колега, както виждаш не коментирам причини за прегряване на двигателя. Ако беше така, щях да пиша за липса на охладителна течност, задръстен радиатор, скъсан ремък на водна помпа и др. (при течностно охлаждане), задръстени ребра, повреден вентилатор и др. (при въздушно охлаждане).
Мощността на двигателя е най-голяма, когато предварението е точно съобразено с много фактори, повечето от които са променливи при работа на двигателя. Някои от тях са обороти на коляновия вал, температура на двиг., положение на дросела (шибъра), качество на горивната смес и др. От постоянните ще спомена октаново число на бензина (за всяко зареждане), степен на сгъстяване.
Знам, че мястото на тези постове е в други раздели и теми, за което се извинявам, но исках да отговоря на колегите!

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Писане  Nedko_vn on Пет 29 Окт 2010, 01:53

За което сме ти благодарни thankyou

Nedko_vn
Администратор
Администратор

Писане  Darkmen on Чет 30 Дек 2010, 05:40

При мен като подам газ и след това я пусна ,в момента в който са високи оборотите и започнат да намаляват се чува чукане.Мойе ли да е детонационно горене при условие,че предварението ми е около 2,7-3,0 мм?

Darkmen
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 422

Писане  ???? on Пет 04 Мар 2011, 14:32

Не може. Това е от лагера на кол вал-игления лагер -ЧУКАНЕТО КОЕТО ЧУВАШ

????
Гост