MZ i Simson
как се свързва led оборотомер - Page 5 N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!


Join the forum, it's quick and easy

MZ i Simson
как се свързва led оборотомер - Page 5 N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!
MZ i Simson
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

как се свързва led оборотомер

+19
Ephixbg
PaLMaL
Петър Пейков
Dani
nbajani
vik094
raden
Darkmen
extreme_rider
Simson_s50
simson_gb
BaPHa
lachi
aLeGro
monster18
nikooo
petio
balkanmaniq
simson51
23 posters

Страница 5 от 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  BaPHa Вто 15 Мар 2011, 01:39

момчета откажете се от тоя дето го е дал nikooo аз бях го направил същия като неговия свързах го Х...Й не ми пали мотора и ме пере тока недейте направете си по тая схема дето е дал пича на първия пост .. Zasramen
BaPHa
BaPHa
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 741
Points : 943
Reputation : 83
Join date : 29.05.2010
Age : 28

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  vik094 Вто 15 Мар 2011, 03:46

Колега radena може ли да ми кажеш тоя модел с 20 светодиода ,ако го направя се пак уча в ПГЕ и даскалите ще помагат , как ще го свържа , ще ми трябва ли акумулатор :? Моя Симсон е на 6 волта ;]
vik094
vik094

Брой мнения : 15
Points : 19
Reputation : 2
Join date : 26.03.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  lachi Вто 15 Мар 2011, 04:30

Това ограденото е писта на самата платка, както всички останали. Тя минава под интегралата, за да не се пресича с другите писти (някои им казват пътечки).
Свързването е, както е показано на схемата - към чукчето. Става въпрос за схемата с 20 диода. Другата няма да работи, както е казал колегата raden и както бях казал аз ето тук https://bgsimsonimz.forumotion.net/t1503-topic#14973, но няма кой да чуе. Пеобразувателя е реализиран със схемата включваща елементите от input до джъмпера JM1 (влиза си в общата схема).

П.П. Може и без акумулатор, но захранването трябва да бъде филтрирано.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  raden Вто 15 Мар 2011, 14:46

Ще си направим такъв работещ оборотомер. Отказвам се да го вграждам в оборотомер от ЧЕЗЕТ. Намерих подходяща алуминиева кутийка и дизайна ще е малко по друг. Ще публикувам всичко което съм направил, но в раздела за проекти.

raden
Новак
Новак

Брой мнения : 31
Points : 40
Reputation : 3
Join date : 25.02.2011
Age : 54

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  BaPHa Вто 15 Мар 2011, 15:27

Ами може ли да напишеш всички ама абсолютно всички елементи които трябват за направата на този оборотомер icon_wink
BaPHa
BaPHa
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 741
Points : 943
Reputation : 83
Join date : 29.05.2010
Age : 28

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  raden Чет 17 Мар 2011, 02:48

Днес завърших с проектирането на печатната платка по размерите на кутийката която намерих. Схемата е със 20 светодиода и е същата като тази:
http://szocimotoros.hu/hu/tuningfejlesztes/8
но с малки промени по захранването. Тъй като ще ми е трудно да изработя сам платката, смятам да я поръчам. Ако някой иска може да се включи в поръчката. Колкото повече броя толкова ще е по ниска цената за бройка. Нека да ми пише на лична или на скайп radenbg. Мога да пратя и прототипа във вид на PDF на желаещите. Необходимите елементи закупих днес от магазин Елимекс във Варна. Излязоха около 12 лева:

Резистори:
10 мегаома - 3 броя
22 килоома - 2 броя
2,2 килоома -1 брой
4,7 мегаома - 1 брой
100 килоома - 1 брой
многооборотен тример потенциометър 100 килоома - 1 брой

Кондензатори:
100 нанофарада/63 волта - 2 броя
10 нанофарада/630 волта - 1 брой
10 нанофарада/63 волта - 1 брой
10 микрофарада/35 волта - 1 брой

Интегрални схеми:
Таймер 555 - 1 брой
LM3914 - 2 броя
Стабилизатор 7805 - 1 брой

Светодиоди 3 мм:
зелен - 10 броя
жълт - 2 броя
червен 8 броя
Идеята е до 5000 оборота зелена лента, от 5000 до 6000 жълта и над 6000 червена. При желание може да се промени бройката на различните цветове. Схемата е работоспособна без допълнителни доработки и на 6 и на 12 волта. До 21.03.2011 г. очаквам съмишленици за печатната платка. С този пост прехвърлям темата в раздел "Проекти"

raden
Новак
Новак

Брой мнения : 31
Points : 40
Reputation : 3
Join date : 25.02.2011
Age : 54

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Dani Вто 19 Апр 2011, 04:28

Колеги .... Пак почват да ме човъркат тея оборотомери и аз точно заради тва свързване се отказах иначе схемата която я има в моята тема я бях изпълнил дори още пазя платката някъде просто не можах да я свържа и се отказах .... Но това клипче просто ми сгря душата отвсякъде --> https://www.youtube.com/watch?v=p_tSt0OzWWo&feature=related Айде и аз стартирам проекта отново, ако има някой готов да пише тука да споделяме опит. ;)
Dani
Dani
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 64
Points : 85
Reputation : -1
Join date : 05.09.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Петър Пейков Чет 19 Май 2011, 14:34

Колеги някакво развитие при някой Surprised щото и аз замислям да си направя нещо подобно и искам да видя нещо работещо за да започна и аз някой проект. За сега ви пожелавам успех thank_you
Петър Пейков
Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 953
Points : 1055
Reputation : 97
Join date : 20.03.2011
Age : 29

http://www.shiroka-laka.com/

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  monster18 Пет 26 Авг 2011, 18:28

колеги това клипче съм го сънувал направо но не ми идва на ум как може да се направи такова табло Surprised
https://www.youtube.com/watch?v=6M84kLS_Jz4&feature=related
monster18
monster18
Спамер

Брой мнения : 1057
Points : 1248
Reputation : 5
Join date : 21.11.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Петър Пейков Съб 27 Авг 2011, 03:43

Километража е от Варбург на тоя от клипа, даже съм почти сигурен, че цялото табло от от Варц..... нямам такова табло иначе бих се заровил в тоя проект, в името на каузата Hmmm icon_wink
Петър Пейков
Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 953
Points : 1055
Reputation : 97
Join date : 20.03.2011
Age : 29

http://www.shiroka-laka.com/

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  PaLMaL Сря 05 Окт 2011, 02:46

Пичове , утре ще почвам да правя и аз тая схема - http://www.meakesselsdorf.de/projekte/ledanzeigeinstrument.htm . Искам да питам само , как се връзва това ? Защото имам 2 изкарани кабела за стария оборотомер.И задължително ли е да има батерия ? Смисъл , неможе ли само прав ток от бобината и от маховика да брои оборотите ?
PaLMaL
PaLMaL
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 242
Points : 327
Reputation : 6
Join date : 26.08.2011
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Петър Пейков Пет 07 Окт 2011, 19:47

PaLMaL пич запознай се с принципа на действие на електронния оборотомер icon_wink естествено, че ще трябва да му подадеш ток на оборотомера за да заработи, не става само с импулсите от бубината, а как ще ти брои оборотите от маховика Surprised оборотите ги брои от прекъсването на чукчето т.е. бобината (говоря за електронни оборотомери!) icon_wink а на твоя проект ако разцветките на кабелите са спазени се връзва по следния начин.
Червен- постоянен + (желателно след контакт и през бушон).
Зелен- сигнал от от минуса на бобината.
Черен- маса.
Жълт- осветление.
Дано съм помогнал icon_wink
Петър Пейков
Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 953
Points : 1055
Reputation : 97
Join date : 20.03.2011
Age : 29

http://www.shiroka-laka.com/

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  balkanmaniq Сря 09 Ное 2011, 03:56

Здравейте, аз също почти завърших оборотомера, но имам няколко въпроса, защото не съм много на ти с електрониката!
За сега това е схемата:
как се свързва led оборотомер - Page 5 Imag0368b


Работил съм по тази схема от списание Млад Конструктор:
как се свързва led оборотомер - Page 5 002943457big

Та, въпросът ми е как да сложа двата тримера Р1 и Р2 (двете сини неща на 1та снимка) и как да сложа 2та кондензатора С4 и С5, тъй като те са поляни и двата им крака са с различна дължина! Друго за което не съм сигурен е от къде трябва да взема входния сигнал- от високо-волтовия кабел на свещта или от клемата на бубината, която идва от чукчето?

ПП Ще съм много благодарен, ако някой компетентен може да ми отговори на въпросите и ако някой знае как се определя диапазона на работа на оборотомера!
balkanmaniq
balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 225
Points : 253
Reputation : 11
Join date : 17.06.2010
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  lachi Сря 09 Ное 2011, 05:28

Тримерите ги слагаш така, че да е удобно да се въртят с отвертка. Имаш три крачета и три отвора за тях, като няма значение кой къде ще влезе, стига средния да е в средата. На кондензаторите дългото краче е плюс, а от страната на минусовото има вертикална лента, на която има знак "-". Входния сигнал се взима от чукчето или съответната клема на бобината, контактния ключ - там, където е най-близо.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  balkanmaniq Чет 10 Ное 2011, 02:26

Благодаря много за бързия отговор! А можеш ли да кажеш за какво служат тези тримери и какво ще стане като им завъртя болтчетата?
Също така на втората снимка, където е самата схема е обяснено, че режимите на работа на оборотомера се регулират от клема 9 на LM3914, аз искам да си светят като цяла линия. За тази цел на клема 9 трябва да се подава напрежение, та въпросът е дали ще е правилно, ако направя мост между клемата и единственото свободно място на платката(то е точно до извода на клема 9) или трябва да взимам напрежение от другаде?
balkanmaniq
balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 225
Points : 253
Reputation : 11
Join date : 17.06.2010
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  lachi Чет 10 Ное 2011, 03:56

Тримерите са свързани в делител на напрежение, с което се повдига потенциала на светодиодите и така се настройва оборотомера. По този начин с РП1 се регулира при какви обороти да светне първия светодиод, а РП2 се при какви обороти да светне последния. Така с комбинация от двата тримера се настройва целия работен обхват на оборотомера.
За девето краче се взима напрежение от трето краче, т.е. точно за това са предвидени двата отвора до девето краче.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  balkanmaniq Чет 10 Ное 2011, 16:40

ЕЕЕ супер! Много съм ти благодарен за помощта довечера мисля да запоявам и като всичко е готово ще кача снимки и клипове!
balkanmaniq
balkanmaniq
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 225
Points : 253
Reputation : 11
Join date : 17.06.2010
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Петър Пейков Съб 12 Ное 2011, 16:05

Евала колега ти си един от малкото които са се захванали сериозно с такъв проектр а не да чака на готово сърдечно ти пожелавам да нямаш никакви пречки във направата му и да те радва дълго icon_wink
Петър Пейков
Петър Пейков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 953
Points : 1055
Reputation : 97
Join date : 20.03.2011
Age : 29

http://www.shiroka-laka.com/

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  PaLMaL Сря 30 Ное 2011, 02:32

Пичове , аз съм се заел с един проект за - стерео метър за нивото на звука.Свързва се към говорителите.Чудех се , дали ще стане за оборотомер на мотора.Работи на 12В.Принципа му на работа е същия като оборотомерите.Мери напрежението.
PaLMaL
PaLMaL
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 242
Points : 327
Reputation : 6
Join date : 26.08.2011
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  extreme_rider Сря 30 Ное 2011, 04:01

Не , защото тук напрежението е постоянно , а се следи честотата на импулса към индукционната бобина
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  PaLMaL Сря 30 Ное 2011, 04:15

Мхм... ясно.Значи ще трябва и това да се мъча да правя thank_you
PaLMaL
PaLMaL
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 242
Points : 327
Reputation : 6
Join date : 26.08.2011
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Dani Пет 16 Дек 2011, 03:06

Значи в главата ми се ражда нова идея... Гледам един колега беше предложил да се използва светодиоден моно индикатор за оборотомер. Обаче въпросния индикатор работи с инт.схема А277 която е дефицит защото маи е спряна от производство, но пък в сайта на нео-монтана електроникс намирам въпросния моно индикатор на цена от 2,50 което е сравнително евтино, но работи с точно определени пикови напрежения и захранващо напрежение от 18 V. През главата ми мина да използвам тази схема но след това видях друг набор - " "Индикатор 7" светодиоден волтметър, 10 нива, "светеща линия", 12V " Който работи на 12V и чрез промяна на определящия измерваното напрежение резистор --> R3 може да се смени диапазона на измерване в желания от нас такъв. (В случая примерно от 4\12 V примерно като може да се променя и стъпката на смяна на светодиодите от резисторите R4-R13. И така да се вземе напрежение от бобината захранваща примерно акумулатора или фара (Няма да има голям пад на напрежение по 10-15 mA на светодиод като броим и интегралките не повече от 200mA ) Пример давам с фара на мотора като го запалим и работи на тихи обороти фарът свети слабо колкото повече форсираме мотора толкова по-силно свети, следователно --> По-силно захранващо напрежение и така линията светодиоди се покачва ;). В тази схема няма да имаме нужда от някакви преобразуватели на импулси и тем подобни.... Защото и без това с тея 12 светодиода няма да постигнем кой знае каква точност и не ни е нужна чак толкова сложна схема. ;) Важен е принципа според мен даваш газ - линията се покачва, пускап газта - тя намалява и ето ти един импровизиран оборотомер ;) Незнам дали не греша някъде ако има някой компетентен в областта електроника нека ми пише на ЛС или да пише тук в темата за да поразгледаме и помислим как да променим стойностите и дали изобщо ще стане тази промяна на схемата, защото имам известни колебания. Схемата струва 4,50 лв. с допълнителните елементи които ще се смени няма да надмине 5-6 лв. че дори и това са много ;) Чакам отговори..... и малко размисли ;Р ;Р biker biker biker
Dani
Dani
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 64
Points : 85
Reputation : -1
Join date : 05.09.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  PaLMaL Вто 07 Фев 2012, 02:50

Пичове , почти съм готов... остава само да насвържа диодите и още 1-2 резистора да сложа icon_wink
PaLMaL
PaLMaL
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 242
Points : 327
Reputation : 6
Join date : 26.08.2011
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  monster18 Вто 07 Фев 2012, 02:52

колега ако искаш качи снимки или дай скайп ако имаш да те попитам нещо свързано със обортомера важно е
monster18
monster18
Спамер

Брой мнения : 1057
Points : 1248
Reputation : 5
Join date : 21.11.2010

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  PaLMaL Вто 07 Фев 2012, 03:42

Ами снимки нямам сега.По късно ще снимам.А иначе за скайп - цъкни там доло под профилната ми снимка логото на скайп icon_wink
PaLMaL
PaLMaL
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 242
Points : 327
Reputation : 6
Join date : 26.08.2011
Age : 29

Върнете се в началото Go down

как се свързва led оборотомер - Page 5 Empty Re: как се свързва led оборотомер

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 5 от 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите