MZ i Simson
ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!


Join the forum, it's quick and easy

MZ i Simson
ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!
MZ i Simson
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

+33
bracus
млад моторист
Driftacha
Simson s51-50
Mad Max
MZ_TS150
Dichev
Pecata
ivan ivanov 1991
Dani
Kirilpm
lybaka78
Петър Пейков
SimsonMania
Toecutter
delqn_koev
hinkohinev
petio
ermin
dj rosko
exiled rider
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Darkmen
Eleanor
simson_gb
nbajani
lachi
bizika
Nedko_vn
gogomen72
slavchev_89
spongi
extreme_rider
37 posters

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  extreme_rider Пон 23 Ное 2009, 04:13

Гледам , че най-честата тема е за прословутата центровка. Правя отделна тема и ще помоля само въпроси свързани с центровката ! Ако някой почне със спама, ще трия постове ! Та ето как се прави :

Първо въртиш маховика да е или на горна мъртва точка или малко след (няма значение трябва да е на позиция на отворено чукче). Гласиш чукчето да ти отваря 0.4 мм, както е на горна мъртва точка. След това на маховика, някъде около печата, трябва да има един белег. Гледаш къде на картера има също белег (не може да няма), нагласяш го там то е точно колко предварение трябва да му се даде на двигателя, за да работи най-добре. После развиваш плочката, в смисъл разтягаш я, и отгоре в ляво има къде да завреш отвертката да я въртиш - както ти е маховика трябва да направиш чукчето да започва да отваря - не да е отворено или да е затворено, трябва да започва леко да отваря. Вземи парче хартия или вестник и го вкарай в чукчето и върти плочката. Където падне вестника или най-добре дръж го с ръка и където излезе без усилие, там стягаш плочката. Втория вариант за предварението се прави с(ъс) индикаторен часовник с(ъс) който става много точно, но е и по-сложно да се направи.
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Пон 30 Ное 2009, 02:45

Значи. Слагаш часовника на мястото на свещта, има втулки, които са направени специално за това, и нагласяш ГМТ. В това време на ГМТ,_разстоянието между чукчето и наковалнята е 0.4 мм. Центровката може да я направите с индикаторен часовник,_след като намерите ГМТ и охлабите болтовете на авансовата плочка, включвате на контакт, като завъртите маховика в посока на часовника ще видите искра._Като видите искрата,_върнете часовника и ще разберете колко преднина преди ГМТ сте й дали !
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Пет 04 Дек 2009, 02:21

Колеги , извинявам се за постното обяснение, за това искам да дам още едно,малко по-подробно. За да се направи прецизна центровка на двутактов двигател с индикаторен часовник е нужно,освен часовника , да имате и една втулка която се слага на мястото на свещта и накрайник който след като буталото го избута нагоре, ще ви покаже ГМТ.След като намерите ГМТ , нагласяте чукчето на хлабина 0.35 - 0.4 мм.,след това връщате маховика на обратно на часовника , включвате мотора на контакт и завъртате маховика по часовника , след като видите искра на свещта трябва да обърнете внимание още колко десети остават до ГМТ. За ЕТЗ , оптималният вариант е 2.5 -3.0 мм. преди ГМТ , тогава доста японски "рикши" , ще се чудят какво става. Колкото по-голямо е предварението, толкова е по-пъргава машината с навита газ, иначе може да загасва на малки обороти. Даже преди години, с един приятел се гонихме и скъсах винтил на задната гума. Аз бях с 250 с електронно и предварение 2.8 мм , той с 251 с предварение 2.0 мм. като и двата мотора ги бях настройвал аз.
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  slavchev_89 Нед 07 Мар 2010, 22:27

браво колега, добро обяснение...аз обаче правя центровката чрез едно специално приспособление, направено на струг - направено е от зап. свещ, където на мястото на керамиката е затегната метална втулка и през всичко това е пробит канал, по който се движи ос. Тази ос е разграфена и така, след като чукчето отвори леко, гледаме колко милиметра остават до ГМТ...има и други методи - с индикаторна лампа, но не ми се обяснява...
slavchev_89
slavchev_89
Потребител
Потребител

Брой мнения : 127
Points : 156
Reputation : 3
Join date : 12.02.2010
Age : 34

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Пет 12 Мар 2010, 00:10

Да , имам нещо подобно на това което си описал, моето е направено от бронз или нещо подобно, пробито е и има резба която се завива на мястото на свеща , през отвора минава метална ос която е разграфена , но с часовника можеш да регулираш предварението до десета от милиметъра, а с това не е чак толкова прецизно !
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  gogomen72 Чет 08 Юли 2010, 05:55

gogomen72
gogomen72
Новак
Новак

Брой мнения : 43
Points : 65
Reputation : 7
Join date : 17.02.2010
Age : 51

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  gogomen72 Пет 09 Юли 2010, 02:56

Ха така,нямам кондензатор.Аз съм с електронно Zasramen Да взема да обобщя това което смятам че е вярно за центровката(ще е дълък пост)
1.Сваля се свеща за по-леко въртене на коляновиа вал.
2.Регулиране растоянието м/у чукчето и наковалнята:Тези който са със споменатото у-во задълже трябва да го регулират.Слагате чукчето на най-високата част на гърбицата и правите растоянието оказано от пройзводителя.
3.Намиране на ГМТ(горна мъртва точка)(за колегата slavchev_89 жива точка hihihihi )Поставяме в отвора на свеща мармаръка който сме си намерили,откраднали,купили и т.н.(аз ползвам това: http://img517.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img517/5466/cimg0563m.jpg&via=mupload завещание ми е)За тези който нямат такива осталъци да ползват отверка.Пъхат я в цилиндъра като се стремят да е перпендикулярна на буталито и въртят коляновиа вал по часовниковата стрелка докато отверкара престане да излиза.Бележете я с реска на равнината на главата.Извадете отверката и с метър.линиика,шублер или др.измерете от белега който направихте КЪМ дръжката оказаното от пройзводителя разстояние(аз съм с 2,8 мм.) и пак направете резка.Тази резка вече ще ви показва момента на запалване.
4.Намиране точка на запалване:За хората с отверката пак я поставете в цилиндъра и върнет коляновия вал така че да се скрият белезите.После въртим по часовника до изравняване на първата към дръжката реска.В този момен трябв да се подаде искра и това е точката на запалване.
5:Регулиране на подаването на искра:За тези които имат акомулатор:Включваме свеща към кабела й,слагаме я да е опряла на маса,разхлабваме плочката и я завъртаме по часовника,даваме на контакт и започваме да въртим обратно на часовника докато свеща не подаде искра.След което стягаме плочката и сме готови.
За тези които нямат акомулатор:Може да ползвате мултицет.Откачате кабелчето на чукчето и на него закачате единия крикодил на мултицета а другия го закачате на маса.Процедурата е същата но вместо за искра ще следите кога мултицета ще покаже че връзката се прекъсне.
Направо ми пресъхна устата от толкова приказки :) Дано не съм збъркал.
gogomen72
gogomen72
Новак
Новак

Брой мнения : 43
Points : 65
Reputation : 7
Join date : 17.02.2010
Age : 51

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  slavchev_89 Пет 09 Юли 2010, 21:12

Колега, извинявай много, ама как така да нямаш кондензатор...??? Това, че не го виждаш, не означава че го нямаш. Кондензатор си има, ама не е горе при бобината, а в оная черан кутийка дето нз дали знаеш какво има там. А я ми кажи това електронно дето е на 20 години, споредтебе тоя кондензатор дали става за нещо изобщо. И кондензатора не е само за да обира искренето на чукчето. Той си е част от ТРЕПТЯЩИЯ КРЪГ. Без него е на никъде. Ако греша ме поправете... Hmmm
Благодаря на колегата lachi. Хубаво е да има един човек, който да пише нормални неща. И друго и на емзето с електронно може да се прави динамична центровка. Поне последно си правих така експерименти като охлабих датчика и на запален двигател местих на ляво и надясно, докато не ми хареса как е.
thank_you


Последната промяна е направена от slavchev_89 на Съб 10 Юли 2010, 20:29; мнението е било променяно общо 1 път
slavchev_89
slavchev_89
Потребител
Потребител

Брой мнения : 127
Points : 156
Reputation : 3
Join date : 12.02.2010
Age : 34

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Nedko_vn Съб 10 Юли 2010, 02:39

gogomen72 написа:Нещо неразбрах,ТИ ли ще решаваш дали е правилно това което казваме?Ако знаеш със сигурност как става напиши го и заключи.Аз смятам че в спора се ражда истината.Като започнахме да спорим мисля че всеки научи нещо ново или си коригира представите за някой неща.Трябва ли сега да пускаме теми за:кондензатор,бобина,лула и др. свързано с центровката?

Да, така си е. Много нови неща научих hihihihi hihihihi hihihihi Направо се чудя как ми пали мотора, като не съм спазил почти нищо от тук написаното. Пък и си върви доста добре.
П.С. Не правете това със собствения си мотор. Експериментирайте с мотора на някой който не ви е приятен, имате да му връщате, напсувал ви е на майка, гажето ви е изневерило с него и т.н. hihihihi hihihihi hihihihi
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Nedko_vn Съб 10 Юли 2010, 10:19

gogomen72 написа:Защо не обясниш как се прави тогава ами чакаш някой да направи лапсус и да излезеш като хиена от дупка за да му се присмееш?Имаш два поста в темата като и двата са абсолютен спам.И смятам че моето обяснение е много вярно.На моето ЕТЗ съм го правил така,пали от четвърт и върви добре.Този който казва че се говорят глупости трябва да се ОБОСНОВЕ.

Отговарям на твоя пост, защото ми се струва, че го приемаш лично.
Та я се замисли, преди да ми държиш сметка, каква е възрастовата граница на по-голямата част от потребителите. Колко от тях са отлични физици? Смяташ ли, че при така обяснено е разбираемо за тях? Още повече, първия пост съдържа обяснение по въпроса. Ако мислиш, че нещо не е както трябва, доразвий него или подчертай неточностите. Няма смисъл да се разтягат локуми на трудно разбираем език.
Най-важното за всеки, как да открие евентуална повреда по запалителната система, по какви симптоми и как да си направи центровка.
С други думи, не мисля, че спора е полезен за някого. Дори напротив, сигурно обърка представите на някого.

П.С.: Тона който държиш в цитирания пост е в нарушение с правилата. Запознай се с тях, ако не си го направил. Освен правила има и наказания за тези които не ги спазват.
Относно това кое е спам и кое не е, се определя от мен и модераторите на форума. Това, че темата придоби този си вид, е в резултат на това за което писах току що. Още повече, не се сещам, пък и не намирам някъде да съм писал, че говориш глупости.
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Nedko_vn Съб 10 Юли 2010, 11:12

Копирано от друг форум
Здарвейте на моето 150 преди я правех с шублера но си е играчка (центровката). После си направих нещо като"шаблон".На едно желязо ф12 дълго около 8см. навих гайка в края за да не пропадне в цилиндъра иначе на долу е гладко.След като отвия свеща мушкам "шаблона" на нейно място и въртя с 6-ца шестограм на електроннот - (болта който държи магнита )след като "шаблона" изкочи до ГМТ поставих белг, след това с шублера премерих 2,5 +0,5мм.(така пише в мята книжка) поставих другия белег на който трябва да подаде искра(белега за искрата се поставя в посока към гайката защото другия за ГМТ остава по-надолу в цилиндъра) след това си правя центровката.. така че на първия белг който се покаже когато буталото тръгне да згъстява да подаде искра. Дано съм го обяснил разбираемо. Иначе аз си записвам колко бензин слагам през сезона и разхода ми варира от 3,7 до 4,0 на сто, незнам дали е добре за 150-ка ама мен ме устройва защото моторетката си е слабичка ,а аз съм към стоте кг. :D


Нещо просто написано и стойностно. Забележи къде е буталото при подаване на искра. Не в ГМТ, както се твърди от повечето.
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  extreme_rider Нед 11 Юли 2010, 03:03

добре бе колега обясни го като за малоумници като толкова си навътре в нещата ..... напиши го така ,че и ние дето нищо не знаем да разберем за кво става дума ,нали за това е този форум - да обменяме опит ,самоче какъв е този опит ... чисто спорене .... давай обясни го като за малоумници (като съм обяснил в първия пост как става на симсон с чукче) а не само спорене и мерене на cenzura ..... сори ама не става така ...

П.П.: не съм както казваш сляп привъжаник а просто това разбрах като обяснение как става ... това което сте писали в предните постове е една голяма каша и повярвай ми и човек който знае как става ще се обърка и ще почне да си мисли че е малоумник ....
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Nedko_vn Нед 11 Юли 2010, 12:23

gogomen72 написа:Е това е пълна простотия.Тук е дадена само насока как да си направиш някакъв осталък за правене на центровка.Аз не виждам обяснено КАК се прави центровка.За съжаление явно тук ти го приемаш като ЕТ и се мислиш за винаги прав и всезнаещ.Дори като се обедиш че грешиш пак не си признаваш.И преди да ми кажеш че заминавам в БАНГЛАДЕШ аз сам се махам.Пожелавам на всички само хубави неща.И extreme_rider показвай от време на време малко собствено мислене,не бъди такъв сляп привърженик на Nedko_vn .И днес отворих всички капаци и кутии на ЕТЗ 150 с електронно И СЪМ СИГУРЕН ЧЕ НЯМАМ КОНДЕНЗАТОР.В черната кутия на електронното има транзистор и няколко диода.
п.п. послепис се съкращава П.П. а не П.С.

Трябва ли да имаш висше-техническо образование за да направиш една центровка в домашни условия? Заключваш, че това е простотия и остатък. Относно това дали електронното е със или без кондензатор ти го оспорваше друг колега, а ти който твърдиш, че разбираш принципа на работа на електронното-безконтактното запалване, нямаше да е необходимо да разглобяваш мотора си и да търсиш отговора.
Не мога да разбера, защо тръгна срещу мен. Какво искаш да докажеш? И дали си намерил правилния начин да го направиш?
gogomen72 написа:п.п. послепис се съкращава П.П. а не П.С.
hihihihi hihihihi hihihihi
За да правиш такива забележки, то трябва да си сигурен в това, за да не ставаш смешен. "Постскриптум" е явно дума, липсваща в речника ти. За справка:
http://www.kakvo.org/tword/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BF%D1%82%D1%83%D0%BC

осталък - остатък.
Обедиш- Убедиш icon_wink
Zasramen

Не прави грешката да влагаш лоши чувства. Поне аз не правя това. Просто искам нещата да са ясни и достъпни за всеки.


Последната промяна е направена от Nedko_vn на Нед 11 Юли 2010, 22:06; мнението е било променяно общо 1 път
Nedko_vn
Nedko_vn
Администратор
Администратор

Брой мнения : 1187
Points : 1800
Reputation : 128
Join date : 09.08.2009
Age : 54

https://bgsimsonimz.forumotion.net

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  bizika Нед 11 Юли 2010, 22:02

незнам защо спорите но знам как се прави центровка надявам се да разберат всики как става от написаното от мен

първо за контактна запалителна система тоест с чукче
1. наглася се разтоянието между конта ктите на чукчето (то е зададено от завода производител 0.3;0,4;0;5 мм и тн.)
2.завъртате коляновия вал докато буталото стигне до гмт (горна мъртва точка)
3.завъртате коляновия вал в обратна посока на въртене докато буталото достигне точка в която трябва свеща да подаде искра(това също е зададено от завода производител измерва се с шублер или индикаторен часовник 1.5;2.0;2.5 мм и тн.)
4.завътате авансовата плочка докато чукчето се отвори затягате здраво плочката и готово
забележка: най-точно става с стробоскопна лампа ако мпс има акумулатор естествено

а сега тези с електроното

1.завъртате коляновия вал докато буталото стигне до гмт (горна мъртва точка)
2.завъртате коляновия вал в обратна посока на въртене докато буталото достигне точка в която трябва свеща да подаде искра измерва се с шублер или индикаторен часовник(това е зададено от завода производител 1.5;2.0;2.5 мм и тн.)
3.давате на контакт и завъртате авансовата плочка докато свеща подаде искара но и тук става най-точно с стробоскопна лампа

bizika
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 75
Points : 91
Reputation : -2
Join date : 14.01.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Пон 12 Юли 2010, 17:46

Това за стробоскопа ми се струва някак познато. Дали не беше писано за него и по-нагоре?
Аз лично не виждам никаква разлика в двете обяснения, с изключение на точка 1 от първата част. Обаче нищо не се разбира от тези компетентни обяснения, които ги има писани и на други места във форума, как се прави центровка на Симсон с електронно, защото писаното от колегата bizika не е валидно за тях /с изключение на стробоскопната лампа/.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Вто 13 Юли 2010, 00:49

lachi , колеги ,искам да ВИ кажа на какъв принцип и как действа стробоскопа. Стробоскопа светва когато чукчето даде искра. Той се ползва за двигатели с делко, при които аванса на запалване се регулира със завъртане на тялото на делкото. Стробоскопа се насочва към белезите на маховика и блока и когато стробоскопа даде светлина осветява точно това място с белезите, по този начин виждаш двата противоположни белега и избираш предварението /аванса/ на запалване. Същото можеш да направиш и без стробоскоп като ползваш за целта свещта на мотора. Слагаш индикаторния часовник на мястото на свещта, разхлабваш авансовата плочка, няма значение дали си с чукче или електонно запалване и връщаш коляновия вал на зад. След това слагаш свещта на цилиндъра или кадето ти е удобно, даваш контакт и започваш да въртиш вала към ГМТ. Когато дойде момента на запалване ще видите искра на свещта, тогава трябва да нулирате индикатора и като продължите да въртите към ГМТ след като я достигните ще разберете аванса който имате от часовника. Който разбрал, разбрал.
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  slavchev_89 Вто 13 Юли 2010, 12:26

И понеже вече всеки сподели как си прави центровката, бих опитал и аз с риск да мина под ножа...ест майтап...
на моето мз, което е с електронно си правих центровката на запален двигател с разхлабена плочка. Подавам газ и местя малко по малко, докато не ми хареса на мен.
иначе използвам уреда на един приятел, който представлява свещ, на която е изкаран централния електрод и изолатора, и на тяхно място е занитена метална втулка. По средата има канал и нещо като пирон, ама с разделения. Така като въртя коляновия вал по посока ГМТ и гледам коглко мм излизат след подаване на искрата разбирам колко да коригирам от авансовата плочка. Другото си е лесна работа...

А иначе за запалване с чукче и наковалня. Първо разхлабвам болта на чукчето, поставям пластина 0.4мм(имам си ключе с такава) и го притискам и затягам болта. Естествено настройката на чукчето се прави ако ексцентрика е на точното място. След това проверявам с уреда на моя човек колко мм излиза мет. прът след като се отлепят контактите. Аки иска коригиране разхлабвам болтовете на плочката и местя по малко докато не стиган съвсем малко по-голям аванс от заводски зададения...След това пак задължително проверявам колко мм отваря кукчето, защото често се разбутва при местене на плочката...
по-лесно обяснение от това само с картинки...дано да е от полза... icon_wink
slavchev_89
slavchev_89
Потребител
Потребител

Брой мнения : 127
Points : 156
Reputation : 3
Join date : 12.02.2010
Age : 34

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Вто 13 Юли 2010, 21:28

spongi написа:lachi , колеги ,искам да ВИ кажа на какъв принцип и как действа стробоскопа. Стробоскопа светва когато чукчето даде искра. Той се ползва за двигатели с делко, при които аванса на запалване се регулира със завъртане на тялото на делкото. Стробоскопа се насочва към белезите на маховика и блока и когато стробоскопа даде светлина осветява точно това място с белезите, по този начин виждаш двата противоположни белега и избираш предварението /аванса/ на запалване. Същото можеш да направиш и без стробоскоп като ползваш за целта свещта на мотора. Слагаш индикаторния часовник на мястото на свещта, разхлабваш авансовата плочка, няма значение дали си с чукче или електонно запалване и връщаш коляновия вал на зад. След това слагаш свещта на цилиндъра или кадето ти е удобно, даваш контакт и започваш да въртиш вала към ГМТ. Когато дойде момента на запалване ще видите искра на свещта, тогава трябва да нулирате индикатора и като продължите да въртите към ГМТ след като я достигните ще разберете аванса който имате от часовника. Който разбрал, разбрал.
Колега spongi, моля Те не казвай на lachi на какъв принцип и как действа стробоскопа,защото се съмнявам да си разглобявал и ремонтирал някога. Не можеш да кажеш, че се използва само за двигатели с делко, защото с него съм правил центровка на симсон, мз, някои модели скутери /няма да споменавам автомобилите/. Условието е двигателя да е устроен така, че да позволява корекция на предварението. На тези, които нямат тази възможност само се контролира как контролера променя центровката в зависимост от работния режим на двигателя /тук имам предвид някои скутери, кросаци,пистаци и автомобили/.
Колега bizika, освен на картера и на плочката, симсона има белег и на ротора на магнета. Стробоскопа се захранва от акумулатор и се свързва с кабела за свеща и светкавицата му се насочва към белега на картера. Тъй като той светва само когато към свеща се подава високо напрежение /за части от секундата/, човешкото око възприема ротора като неподвижен и ако центровката е коректна, белега му се намира срещу този на картера. Ако е изместен назад или напред, съответно се коригира, като се завърта плочката напред или назад.
За центровка на двигатели с чукче и наковалня е писано десетки пъти в този форум, къде по-добре, къде отгоре-отгоре, с пирони, с индикаторни часовници или на искра. Тези начини са задоволителни, но не прецизни /за разлика от стробоскопа/.
За симсон с електронно запалване тези варианти не са приложими, защото там няма начин да се установи кога датчика дава сигнал на комутатора. Онзи начин с искрата на свеща колегата bizika, ако знаеше принципа на действие на електронното, нямаше да го обяснява, защото за да се получи искра на свеща ротора трябва да се върти с определени обороти, така че с въртене на плочката няма начин да види искра /това е валидно за всички магнетни запалвания/.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Вто 13 Юли 2010, 23:16

lachi , не искам да събирам дивиденти и да се хваля колко голям монтьор съм , но това което си писал без да ме познаваш ме убижда. Правил съм ремонти и центровки на ЕТЗ-а с електронно запалване и не съм видял никаде каквито и да е белези поставени заводски.За подобни белези можеш да говориш когато са поставени от собственик който след като е решил да прави нещо по мотора си, се е съобразил и е сложил някакви белези по които да се води след като е ,или не е направил. Кажи тогава как на запален двигател с магнет, ще направиш прецизна центровка дори и със стробоскоп без да загасиш мотора ? Това което казваш на колегата, че ротора на електронното трябва да се върти с определени обороти за да даде искра на свещта , много бъркаш. Даваш контакт, въртиш в посока на часовниковата стрелка и чуваш цъкване, връщаш малко на зад и въртиш отново и пак чуваш цъкването и виждаш и искрата на свещта. Опитай и ще видиш ,че е така !
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  extreme_rider Сря 14 Юли 2010, 00:17

е не омръзва ми вече от спорове или прекратете или ще трия постове и ще има временни ваканции ... омръзва повярвайте ...
обяснете как се прави двамата както знаете и до тук да приключим с тази тема - да оставям нужните постове а останалите да ги трия ....
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Сря 14 Юли 2010, 00:27

Опасявам се, че темата се насочва в грешна посока, но трябва да се изясним.
Първо - Нямам намерение да Обиждам когото и да е дори и хоата, които познавам;
Второ - писах, че се съмнявам да си ремонтирал стробоскопи, а не ЕТЗ-та;
Трето - от това което си писал се разбира, че не знаеш принципа на работа на магнета;
Четвърто - не четеш внимателно какво се пише във форума - ако го правеше, щеше да разбереш, че където съм писал за белези става въпрос за СИМСОН и ако свалиш капака на магнета ще видиш, че плочката може да се разхлаби и завърта при работещ двигател /между другото със симсон занимавал ли си се някога?/.
На мз също се прави центровка със стробоскоп, но на генератора се монтира специален градуиран диск и показалец и белези не са необходими - само милиметрите ход на буталото се превръщат в градуси завъртане на коляновия вал, ако няма готова информация от ръководствата.
И си много прав, за това че се поставя белези, както за центровка на запалването, така и за центровка на разпределителните валове на 4-тактовите двигатели.
Поздрави на всички.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty mz etz 251 e

Писане  ???? Пет 30 Юли 2010, 14:42

Здравеите колеги разбрах как си правите центровките но на колко мм преди ГМТ ги слагате в моита книжка пише 2.5 + 0.5 мм имам (етз 251Е) но защо не е написано направо 3.0 мм значи тука нещо не разбирам колеги това всеки може да си го сметне това ме кара да имам съмнение че не е точно 3.0 мм

????
Гост


Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Съб 31 Юли 2010, 03:25

Центровката е 2,5мм преди ГМТ, а това +0,5 означава, че се допуска отклонение до 0,5мм към + , т.е. 2,6, 2,7, 2,8 и така до 3мм, защото винаги има отклонения, понякога независещи от човека и се препоръчва те да са към +.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  slavchev_89 Пон 02 Авг 2010, 03:37

Само да попитам нещо, което не е баш по темата... един приятел ме посъветва да сложа диод на кабела на свещта, това усилвало искрата и палело по-лесно...едно време на москвичите и така нататък го били слагало. По-малко горяло и така...има ли нещо вярно в това???
Предварително се извинявам ама не искам да отварям цяла тема за един тъп въпрос... thank_you
slavchev_89
slavchev_89
Потребител
Потребител

Брой мнения : 127
Points : 156
Reputation : 3
Join date : 12.02.2010
Age : 34

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Пон 02 Авг 2010, 14:32

Няма такъв иДИОД дето издържа на 25000 волта. Всъщност имаше на старите телевизори - онези ламповите, но да се сложи на двигател просто няма смисъл, с нищо не може да подобри характеристиката на ВВ импулс. Диодите са пасивни елементи, което значи, че не усилват, а само пропускат ток в едната посока.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите