MZ i Simson
ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!


Join the forum, it's quick and easy

MZ i Simson
ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 N1pvkqznkvh8dg7sscwaf95q0uw2who8v6pl318u
Кликнете върху картинката за да гласувате за сайта в BGtop!
Благодарим Ви!
MZ i Simson
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

+33
bracus
млад моторист
Driftacha
Simson s51-50
Mad Max
MZ_TS150
Dichev
Pecata
ivan ivanov 1991
Dani
Kirilpm
lybaka78
Петър Пейков
SimsonMania
Toecutter
delqn_koev
hinkohinev
petio
ermin
dj rosko
exiled rider
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Darkmen
Eleanor
simson_gb
nbajani
lachi
bizika
Nedko_vn
gogomen72
slavchev_89
spongi
extreme_rider
37 posters

Страница 2 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Пон 09 Авг 2010, 04:03

Приспособлението се състои от две части - едната с резбата, а другата така наречена от теб пръчка. Та на тази пръчка от едната страна се прави шапка, продължава цилиндрична част, разграфена и завършва с резба. След като мушнеш "пръчката" в другата част, навиваш гайката и така двете части остават неразделни с оглед да не се изгуби едната и когато ти потрябва намираш едната, а другата се оказва изпаднала...

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Пон 09 Авг 2010, 23:58

Точно за такова приспособление говорих в първите си коментари по темата за което Лачи казва, но другото което работи с индикаторния часовник пръчката с шапката е по-къса защото опашката на часовника се пъха във приспособлението което се навива на мястото на свеща на главата и след като буталото избута пръчката на горе, тя избутва опашката на часовника и по него правим центровка каквато си искаш - 2.3, 2.8 и т.н., без никакъв проблем.
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  ???? Вто 10 Авг 2010, 02:52

Колега това със стрелката на часовника не го ли показват в едно от оригиналните немски клипчета за ремонт на МЗ ама аз не мога да го схвана как е

????
Гост


Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Вто 10 Авг 2010, 03:26

Индикаторният часовник е уред, който служи за измерване на линейно преместване на различни детайли. Това линейно преместване, чрез зъбна предавка се преобразува във въртеливо движение на стрелката, на която един оборот отговаря на 1мм преместване на стеблото. Скалата на часовника е раграфена на 100 деления (на тези дето мерят до 1/100 точност), като на всеки 10 има надпис - 10, 20 и т.н. Така тази стрелка показва стотните и десетите от милиметъра. Има една малка стрелка, която показва милиметрите - обикновено до 10мм. Когато се постави в приспособлението, завито в отвора на свеща, часовника показва изместването на буталото с точност до 1/100мм. Забравих да спомена, че скалата може да се върти и по този начин, когато буталото е в ГМТ, скалата се завърта докато нулата й застане под стрелката. След това кол. вал се завърта в обратна посока, докато часовника покаже предписаното от завода производител разстояние, напр. 2,5мм, 2,8мм и т.н. и точно там трябва да започне да отваря чучето. На този принцип работи твоето приспособление чрез разграфеното стебло,само че то е разграфено през 1мм, а часовника през 1/100мм .

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Сря 11 Авг 2010, 01:38

Приятелю, това приспособление ми е останало от баща ми който преди много години беше гаранционен сервиз на завод "Балкан"-Ловеч за Пловдивски окръг, говоря за годините от 1961- 1976 г. Този пиниз има четири т.н. "пръчка с шапка" с които можеш да правиш центровка по този начин на доста модели моторетки, като Симсон, МЗ, ЧЗ и Балкан от всичките модели-50, 75 и 250.
Този чарк представлява едно парче бронз с формата на запалителна свещ с резба която се завива на главата и е разпробита по средата с бургия, първо с по-тънка -около 5-6 мм. а от средата на горе колкото е широка опашката на часовника с който разполагаш. Става дума, че "пръчката с шапка" когато я сложиш с бронзовата втулка трябва да спре до някаде/до средата/ и да не падне в цилиндъра, а като въртиш коляновия вал с 10 ключе в посока на часовника, буталото да опре в "пръчката с шапка" а тя от своя страна да избута опашката на часовника на горе.
Като правиш центровката си и въртиш вала по часовника трябва да си достигнал ГМТ,след това връщаш малко обратно и включваш мотора на контакт, свеща на мотора да е на маса и започваш полека да въртиш напред, след като чуеш чъкане и видиш искра на свеща спираш въртенето на вала. Тогава завърташ подвижната скала на часовника и я зануляваш със стрелката му и след това полека връщаш вала назад и изброяваш внимателно колко оборота ще направи стрелката на часовника обратно до нулата.По този начин ще видиш колко е предварението на мотора ти и така ще можеш да направиш центровка по твой избор и тертип като дадеш напред или върнеш авансовата плочка, няма значение дали си с чукче или електронно запалване.
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  extreme_rider Чет 12 Авг 2010, 02:06

колеги темата НЕ Е ЧАТ !!! има си чат канал има и скайп - използвайте ги
extreme_rider
extreme_rider
Помощник Администратор
Помощник Администратор

Брой мнения : 2348
Points : 2642
Reputation : 231
Join date : 09.08.2009
Age : 34

http://www.bg-nearnici.com

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  nbajani Нед 19 Сеп 2010, 02:44

Колеги ако някой може да преведе този клип ще е много полезно за всички
nbajani
nbajani
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 502
Points : 609
Reputation : 33
Join date : 13.07.2010
Age : 30

http://simson.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  simson_gb Вто 02 Ное 2010, 01:41

Това е клип как се прави центровката но тук го правят със специални уреди . https://www.youtube.com/watch?v=gu4F4lSL0l8&feature=player_profilepage#!
simson_gb
simson_gb
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 238
Points : 300
Reputation : 17
Join date : 21.08.2010
Age : 31

https://bgsimsonimz.forumotion.net/

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Eleanor Вто 23 Ное 2010, 03:01

Неска си направих центровката с шублера. Перфектно стана. Сега мотора върви доста по добре. Преди като незнаех как става един "майстор" ми я беше направил - мотора го нямаше хич в ниските обороти. Леко нагорнище ако има и до 1-ва съм стигал. Сега мотора върви дори 2 пъти по добре icon_wink
Обаче забелязах че когато я направя 1.4-1.5мм мотора има повече сила в ниски и средни обороти. Когато го направя 1.8-1.9мм бяга повече на равно повече се реже с едно такова чувство оставам. Това така ли е или просто си въобразявам?

П.С: Има малко луфт когато мръдна нагоре и надоло магнита това означава че са заминали лагерите на кол.вал, обаче това влияе ли на центровката по някакъв начин?

Eleanor
Ентусиаст
Ентусиаст

Брой мнения : 91
Points : 135
Reputation : 2
Join date : 02.12.2009

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Darkmen Чет 25 Ное 2010, 05:28

Разстоянието влияе на това как ще работи. по принцип с повече разстояние върви повече (ако е в границите на допустимото).
Ако магнета е застопорен както тябва за вала , луфта в лагерите не би трябвало да пречи на центровката ,не казвам че е хубаво.
Darkmen
Darkmen
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 422
Points : 468
Reputation : 34
Join date : 19.09.2010
Age : 31

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД Чет 25 Ное 2010, 05:48

Eleanor написа:Обаче забелязах че когато я направя 1.4-1.5мм мотора има повече сила в ниски и средни обороти. Когато го направя 1.8-1.9мм бяга повече на равно повече се реже с едно такова чувство оставам. Това така ли е или просто си въобразявам?

П.С: Има малко луфт когато мръдна нагоре и надоло магнита това означава че са заминали лагерите на кол.вал, обаче това влияе ли на центровката по някакъв начин?
Така е колега с повече предварение бяга повече и разхода на гориво е по малък.А то на симсон S51 предварението трябва да е 1.8мм.Щом има луфт значи лагерите са заминал и това влияе на центровката зависи обаче колко е луфта.
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД
Пристрастен
Пристрастен

Брой мнения : 347
Points : 449
Reputation : 25
Join date : 21.06.2010
Age : 29

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Вто 21 Дек 2010, 00:32

Момчета, не се заблуждавайте, че разбитите лагери на коляновия вал оказват някакво влиание на центровката на мотора. Такова неблагоприятно влияние на центровката може да се получи когато съчмите започнат да излизат от сепараторите а това може да стане секунди преди да блокира мотора.
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  exiled rider Вто 21 Дек 2010, 00:55

Ами разбит иглен лагер на мотовилката колега не оказва ли
exiled rider
exiled rider
Спамер

Брой мнения : 108
Points : 140
Reputation : 12
Join date : 30.10.2010
Age : 33

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Вто 21 Дек 2010, 04:48

Износените лагери на коляновия вал оказват влияние на центровката (макар и минимално), иглените - не.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Сря 22 Дек 2010, 00:04

Момчета, трябва да имаме в предвид, че повечето от колегите са с центровки направени с шублер или нещо подобно, кадето не можеш да гониш каквато и да е прецизна точност, така, че разбитите основни лагери и луфтовете им не могат да доведат до нежелани последици за центровката.
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  exiled rider Сря 22 Дек 2010, 00:41

Аз пък съм на мнение че точно износения иглен лагер на мотовилката бърка центровката защото буталото ходи нагоре надолу от по голямата хлабина и точно когато се подаде искра то може още да не е отишло до ГМТ или пък вече да я е подминало Някои да ме опровергае нямам противhihihihi hihihihi hihihihi hihihihi
exiled rider
exiled rider
Спамер

Брой мнения : 108
Points : 140
Reputation : 12
Join date : 30.10.2010
Age : 33

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Сря 22 Дек 2010, 04:53

Знаете ли, че центровката се влияе от хлабината м/у чукчето и наковалнята?
Когато тя е по-голяма и предварението е по-голямо и обратно.
Да предположим, че хлабината в единия основен лагер е 0,1мм. Ако чукчето се намира на 3 см от лагера, примерно, то тази хлабина там вече не е 0,1мм, а повече. Това значи, че ако хлабината м/у чукчето и наковалнята е 0,35мм, събрана с хлабината в лагера, става примерно 0,20 или 0,45мм. От там идва и разликата в предварението на запалването.
Ако хлабината в някой иглен лагер е примерно 0,1мм, при сгъстяване на работната смес, налягането ще държи този луфт обран. При подаване на искрата, буталото ще е с 0,1мм по-надолу. Обаче и ГМТ ще е с 0,1мм по-надолу, така, че центровката ще бъде пак на 1,8мм преди ГМТ.
И буталото не може да прехвърли ГМТ, преди коляновия вал да е минал нулата. (Това в отговор на колегата exiled rider)

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Darkmen Сря 22 Дек 2010, 05:14

Съгласен съм с Лачи,тъй като преди биелния лагер на мотора ми имаше доста луфт,а центровката не се менеше и не правеше проблеми.
Darkmen
Darkmen
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 422
Points : 468
Reputation : 34
Join date : 19.09.2010
Age : 31

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  exiled rider Сря 22 Дек 2010, 13:46

щом Лачи казва съгласен съм
exiled rider
exiled rider
Спамер

Брой мнения : 108
Points : 140
Reputation : 12
Join date : 30.10.2010
Age : 33

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  dj rosko Пет 25 Мар 2011, 02:58

четох четох ама....не ми стана много ясно така че да обясня какво ми е питането
Предстои ми да права центровка на Симсон С51 моля някой който е на ТИ с нещата а виждам че тук има доста такива да ми обясни стъпка по стъпка как се прави от къде се тръгва парво после какво и така нататък ,не за друго ами защото това ще ми е 1вата центровка в живота просто обстоятелствата го налагат. моторчето е много добро тряя да се подкара, а и да попитам за друго ..да ме насочите към тема за центровка на карбуратор тои е от този модел с по широкия шлаух или не знам как точно се казва цилиндърчето в което е иглата на карба :) благодаря очаквам бърз и точен отговор на питането ми и ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ ТОЗИ КОЙТО Е СЪЗДАЛ ТОЯ ФОРУМ мнооого неща научих и е много полезен ...ааа забравих да спомена и че и аз съм симсонкаджия горд собственик на С51 :)

dj rosko

Брой мнения : 1
Points : 1
Reputation : 0
Join date : 24.03.2011

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  ermin Пон 28 Мар 2011, 22:57

здравейте колеги така някой може ли да ми каже как се оправя центрофката на 4ЕЗЕ 250 обяснете подорбно плс Hmmm
ermin
ermin

Брой мнения : 3
Points : 3
Reputation : 0
Join date : 28.03.2011

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Вто 29 Мар 2011, 02:26

Направи хлабината между електродите на свещта 0,6-0,8 мм.
Направи хлабината между чукчето и наковалнята при най-отворено положение 0,35-0,45 мм.
Вземи подходящ щифт (може пирон, отвертка или нещо подобно) с дължина около 10 см или повече, стига да не опира в резервоара. През отвора на свещта го вкарай в цилиндъра, като с ключ 10мм превърташ коляновия вал докато буталото го избута на горе и достигне ГМТ. При това положение с нож или триъгълна пила правиш белег на щифта, който трябва да съвпадне с друг белег, направен на подходящо място върху главата, например на някое ребро. Ако отвора на свещта е от горе на главата е лесно, ако обаче е странично, трябва щифта да се държи така, че да съвпада с посоката на движение на буталото. В противен случай показанията ще са грешни и има опасност буталото да го натисне странично и да повреди резбата на отвора. След това изваждаш щифта и на 4 мм над този белег правиш друг. Връщаш го обратно в цилиндъра и въртиш коляновия вал обратно на часовниковата стрелка, докато горния белег съвпадне с този на главата и трябва да внимаваш да не се размести докато вършиш следващите неща. При това положение включваш на контакт, поставяш свещта в лулата и я закрепваш върху главата, така, че да се вижда междината на електродите (и да опира на маса). Разхлабваш двата винта на овалните канали на авансовата плочка и бавно въртиш в двете посоки, докато се получи искра. Там стягаш двата винта и си готов.
Ако имаш пробна лампа е по-лесно. Свързваш я към маса и към клемата на чукчето и при въртене на плочката, щом лампата светне спираш и стягаш винтовете. След това можеш да я провериш с превъртане на коляновия вал с ключа, при какво положение на щифта светва лампата или се получава искра на свещта. Внимавай да не изпуснеш щифта в цилиндъра или да не го затисне буталото.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  spongi Сря 30 Мар 2011, 00:24

Колега Лачи, с риск да ме нахокаш, искам да те поправя в тази част на написаното от теб, хлабината между електродите на свеща трябва да е точно 0.4 мм., а не както си написал, от 0.6 до 0.8 мм. !
spongi
spongi
Почетен член
Почетен член

Брой мнения : 770
Points : 878
Reputation : 37
Join date : 24.09.2009
Age : 55

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  lachi Сря 30 Мар 2011, 09:59

Заслужаваш хокане, не защото искаш да ме поправиш, а защото не четеш внимателно. Когато прочетеш въпроса на колегата, ще разбереш, че става дума за ЧЗ 250. На него хлабината е точно, както съм написал.

lachi
Глобален модератор
Глобален модератор

Брой мнения : 961
Points : 1079
Reputation : 111
Join date : 20.04.2010

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  ermin Пет 01 Апр 2011, 22:05

благодаря ви колеги разбрах как ще стане thank_you thankyou thank_you
ermin
ermin

Брой мнения : 3
Points : 3
Reputation : 0
Join date : 28.03.2011

Върнете се в началото Go down

ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО - Page 2 Empty Re: ЦЕНТРОВКА НА ЗАПАЛВАНЕТО

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите